Turska će napustiti NATO?
Analitičari smatraju da bi razočarenje turskih vojnih struktura u saveznike i međunarodne organizacije moglo u budućnosti da dovede i do potpunog napuštanja NATO-a od strane Turske.
- Za sada deluje da ipak neće doći do rata između Rusije i Turske, ali sasvim su mogući incidenti i pojedinačni sukobi u Siriji (zemlji koju Ankara doživljava kao zonu svojih interesa), uz učešće vojnih jedinica i jedne i druge strane - smatra poznati turkolog Aleksandar Vasiljev.
"Turska armija je spremna na velike gubitke"
- Turska armija nije tako visoko tehnološki opremljena kao armija SAD, ali je po broju aktivnih vojnika velika i dobro naoružana. Dve posebne karakteristike joj daju prednost u odnosu na armije Evropljana i Amerikanaca. To su spremnost na velike ljudske gubitke i spremnost da ratuje u krajnje neudobnim, čak i surovim uslovima - izjavio je Vasiljev ruskim medijima.
- Psihološki su najbolje motivisane specijalne jedinice i oficirski krugovi. Ako se pogledaju biografije poslednjih nekoliko načelnika generalštaba, vidi se da oni govore dva, pa čak i tri zapadna jezika, da su prošli višegodišnju obuku ne samo u Turskoj, nego i u Zapadnoj Evropi, u strukturama NATO-a po celom svetu - dodao je ovaj stručnjak.
"Možemo da očekujemo kopnenu operaciju u Siriji"
- U poslednje vreme turske vlasti vrlo aktivno razvijaju u medijima temu o tome da su granice posle Prvog svetskog rata, tj. granice sa Sirijom, definisane nepravedno i da su podelile turski narod. Uznemirava i činjenica da Turska i dalje gomila svoje snage na granici sa turkmenskim oblastima. Dovlače se tenkovi i haubice. U kontekstu Erdoganove nepredvidivosti, možemo sasvim realno da očekujemo i kopnenu operaciju u Siriji - upozorava Vasiljev.
- Posle nedavne posete Turskoj stekao sam utisak da su se mnogi predstavnici vojnih krugova razočarali u globalne međunarodne bezbednosne strukture. Sada oni sve više govore o potrazi za tehnologijama koje bi mogle obezbediti Ankari raketno i nuklearno oružje. U budućnosti, posle dostizanja tog cilja, nije isključeno da bi Turska u potpunosti napustila NATO. Turski vojni eksperti smatraju da će posedovanje nuklearnog oružja pomoći Turskoj da u potpunosti vodi nezavisnu spoljnu politiku. Naravno, njihov nuklearni program je tek u početnoj fazi, pa još uvek ne mogu da se oslanjaju na tu kartu - zaključuje ruski analitičar.