Zašto svi mrze Soroša?
Džordž Soroš, bogataš mađarskog porekla koji ima i američko državljanstvo, izgradio je reputaciju jednog od najkontroverzijnih biznismena u svetu i uz put stekao zavidan broj "mrzitelja" sopstvenog lika i dela. Bogatstvo sticano na krahu mnogih država, finansijske špekulacije, obaranje vrednosti valuta, podmićivanje vlada slabije razvijenih zemalja kako bi uz pomoć korupcije uvećao svoje bogatstvo, samo su neke stvari koje se Sorošu stavljaju na teret i zbog kojih je malo onih koji ga ne gledaju sa prezirom.
"Soroš je dovoljno bogat i moćan da da sam kupi sopstvenu spoljnu politiku, ali je pitanje treba li mu dozvoliti da je ima uopšte" zapitao se svojevremeno ugledni časopis Forbs, aludirajući na bogatstvo i moć koje se nalaze u rukama ovog biznismena.
Njegov riskantni način poslovanja i spremnost da daje "neobične" poklone državnim službenicima, doveli su do toga da je postao jedan od najomraženijih ljudi u većini republika bivšeg Sovjetskog Saveza, centralne Azije, kao i Velike Britanije.
Krah britanske valute i velika finansijska kriza u Aziji
Svetsku slavu Soroš je stekao čuvenom "intervencijom" na berzi, kada je svojim poslovanjem gotovo oborio britansku funtu na kolena i stekao nadimak "čovek koji se uništio Banku Engleske". On je 1992. godine trgovinom 10 milijardi funti uspeo u kratkom roku da ostvari profit od milijardu funti i dovede Veliku Britaniju u veliku finasijsku krizu.
Soroša mnogi smatraju odgovornim i za veliku finasijsku krizu u Aziji koja je nastala 1997. godine. On je, kladeći se na berzi protiv tajlandske valute, špekulišući ogromnim sumama, doveo azijsko finansijsko tržište do kraha.
Jastreb američke spoljne politike
Soroš je postao omražen zbog uverenja mnogih da je u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji koristio novac da podmiti mnoge vlade kako bi sproveo svoje interese. Kroz "strateške donacije" , Soroš je doprineo smeni Slobodana Miloševića i promeni vlasti u Gruziji, kada je na čelo doveden američki đak, Mihail Sakašvili. Takođe, finansirao je opoziciju u Azerbejdžanu, Belorusiji i Makedoniji, pomažući joj da ojača svoje pozicije. Glavni cilj je bio da se destabilizuje politička situacija u zemljama koje se smatraju saveznicima Rusije.
Pročitajte još:
* "Putin napada Evropu spolja, Orban iznutra"
Jedan od načina na koji sprovodi svoje namere jesu nevladine organizacije, kojima često daje velike donacije pod izgovorom borbe za demokratiju. To je nateralo Rusiju da donese zakon po kojem nevladine organizacije ne mogu biti finansirane iz inostranstva, a takođe i stavila Džordža Soroša na listu državnih neprijatelja
Da želi da učestvuje u kreiranju spoljne politike, pokazuje i podatak da je donirao 6 milona dolara za kandidaturu Hilari Klinton, očito pokušavajući da na taj način dođe do eventualnog uticaja i u novoj administraciji u Beloj kući.
Nove revolucije i izbeglička kriza
Delovanje Džordža Soroša posebno je zanimljivo za građane Srbije. Osim finansiranja skidanja sa vlasti Slobodana Miloševića, procurele su i informacije da Soroš planira obojene revolucije u Srbiji i Republici Srpskoj. Njegovu povezansot sa ovim prostorima potvrdilo je i svedočenje neimenovanog bivšeg operativca CIA-e, koji je pričao o planovima da se prilikom razbijanja Jugoslavije oslabi položaj Srba, a ojača položaj Muslimana.
Postoje opravdane sumnje da američki miljarder snosi veliku odgovornost i za izbegličku krizu koja je pogodila Evropu. Te optužbe je već izneo mađarski premijer Viktor Orban, a zanimljivo je bilo i otkriće novinara Skaj njuza, koji je došao do podataka da je vodič za izbeglice o tome kako bezbedno da stignu u Evropu, finansirala NVO iza koje stoji Džordž Soroš.
Kako ga zapravo većina vidi, možda najbolje oslikava jedan od komentara sa društvenih mreža koji su preneli mnogi mediji i koji sumira delovanje i uticaj Džordža Soroša:
"Proteklih decenija na svetu nije bilo ustanka ni puča u kojem Soroš nije bio prisutan preko svojih brojnih nevladinih organizacija. Razne obojene revolucije, Arapsko proleće ili krvavi puč na kijevskom trgu Majdan - nisu prošli bez Soroševog uticaja. Svuda gde se pojavi njegovo ime, zemlja tone u haos i padaju vlade."