Novi američki udžbenici menjaju istoriju
Članovi Odbora za obrazovanje države Teksas usvojili su nove smernice nastavnog plana, za koji kritičari smatraju da će ispolitizovati predavanja. Jedna od kontroverzih novina je trgovina robovima u kojima je SAD učestvovala, a koja se sada zove "Atlantska trougaona trgovina".
Prema novim smernicama nastavnog plana, učenici u Teksasu sada će učiti da UN mogu predstavljati i pretnju po američke slobode i da osnivači SAD nisu nameravali potpuno odvajanje crkve i države.
Kritičari smatraju da su ove promene ideološke i da iskrivljuju istoriju. Međutim, pristalice promena tvrde da ispravljaju liberalnu pristrasnost u obrazovanju.
Analitičari ističu da Teksas u kojem ima pet miliona dece školskog uzrasta, ima značajan uticaj na nastavne programe širom SAD. Prema njihovim rečima, izdavači školskih knjiga često na nacionalnom nivou štampaju ono o čemu se predaje u Teksasu.
Učenici u Teksasu će sada učiti o koristima američkog slobodnog tržišta i kako državni porezi mogu da naškode ekonomskom napretku. Učiće i o tome kako su američki ideali od koristi svetu, ali da organizacije poput UN mogu biti pretnja po ličnu slobodu.
Novi nastavni plan sa liste velikih mislilaca, između ostalih, izostavlja i Tomasa Džefersona, uprkos tome što je jedan od osnivača SAD, a koji je i zaslužan za razvoj ideje da bi država i crkva trebalo da budu odvojene.
Ova doktrina postala je kamen temeljac američke vlade sa kojom se ne slažu pojedine verske organizacije i pojedini članovi Odbora za obrazovanje države Teksas. Odbor je sa devet glasova za i pet protiv usvojio novi nastavni plan za osnovne i srednje škole.
Međutim, tokom diskusije izneto je i nekoliko kontroverznih predloga, a jedan od njih je da se trgovina robovima naziva "Atlantska trougaona trgovina".