Rogozin otkriva hoće li biti ruskih baza u Srbiji
Mi bismo hteli da u Srbiji postoji međunarodni, ili barem regionalni servisni centar za popravku helikoptera ruske, sovjetske proizvodnje. Bez obzira kakvih, vojnih, civilnih, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik Dmitrij Rogozin, potpredsednik Vlade Ruske Federacije zadužen za naoružanje.
Na pitanje o kakvoj je vojnoj saradnji između Rusije i Srbije reč u razgovorima sa srpskom vladom, Rogozin odgovara:
- Mi smo primili molbu koju su sačinili vaši vojni stručnjaci, ona je višeplanska. Naravno, nemam prava da govorim o detaljima. Naši stručnjaci rade na tome da daju najbolju ponudu: da kažu šta možemo da isporučimo, u kom roku, za koju sumu, gde se može uštedeti.
Konkretno, da li je dogovoreno nešto o remontu ruskih helikoptera u našim fabrikama?
- Što se tiče helikoptera, naša ponuda da se napravi servisni centar za helikoptere ne tiče se samo vojnih pitanja. Potrebni su razni helikopteri, uključujući i civilne. Mi bismo hteli da u Srbiji postoji međunarodni, ili barem regionalni servisni centar za popravku helikoptera ruske, sovjetske proizvodnje. Bez obzira kakvih, vojnih, civilnih. Nama se takođe obraćaju zemlje NATO-a da damo dozvolu za remont helikoptera koje oni imaju u sastavu svog naoružanja. Čak i Amerikanci imaju naše helikoptere. Sasvim nedavno prodali smo Sjedinjenim Državama dvadesetak helikoptera koje će oni potom isporučiti Avganistanu, jer avganistanski piloti kažu da ne postoji ništa bolje od ruske helikopterske tehnike, imajući u vidu njihove složene klimatske i borbene uslove. Zato mi želimo da u Srbiji bude servisni centar koji ne bi imao samo vojnu namenu nego opštu, civilnu.
U ovom trenutku, Srbija je u stanju da remontuje mali broj letelica. Da li je bilo govora o tome da Rusija finansijski pomogne širenje preduzeća, da obezbedi neki kredit?
- Naši specijalisti su već bili u tom preduzeću. Da, ono nije veliko. Danas je malo, sutra je veliko. To, pre svega, zavisi od procene obima proizvodnje. Ukoliko mi vidimo da Srbi mogu da rade remont i da servisiraju helikoptere koji se sada nalaze u rukama Poljske, Češke, Slovačke itd, to su veliki i ozbiljni obimi, tada to opravdava investiciju - stvaranje velikog, krupnog servisnog centra. Nećemo prejudicirati, sačekaćemo da vidimo šta kažu specijalisti, i tada će političari doneti odluke.
Pročitajte još:
* "Ili će Crna Gora odustati od raketa, ili ćemo da odgovorimo"
* Kusta predviđa: Šta čeka Srbiju i svet, i koja je uloga Vladimira Putina...
Kusturica Vam je ponudio svoje "dvorište“ kao mesto za vojnu bazu, a u Crnoj Gori mnogi su predlagali isto. U Srbiji mnogi žele da se baza Ministarstva za vanredne situacije u Nišu pretvori u vojnu bazu. Da li je moguće da se ruska vojna baza pojavi u Srbiji?
- To uopšte nije pitanje za nas, to je pitanje za Srbe - kako vi smatrate da je neophodno da osigurate, obezbedite vašu bezbednost.
Mnogi misle da je neophodno.
- Ako bude ozbiljan predlog, uslediće i reakcija. Kusturicu veoma poštujem i poklonik sam njegovog stvaralaštva. Ali on je to rekao kao umetnik. To je metafora njega kao umetnika - to da je spreman da dâ svoj dom za razmeštanje vojne baze. O čemu to govori? To govori o tome da je Srbima potrebna podrška Rusije, i mi to dobro razumemo i sa poštovanjem se odnosimo prema tom osećanju i ponašamo se u skladu sa njim, i ubuduće ćemo činiti sve kao pouzdan i veliki saveznik Srbije.