Hidrogenska bomba - pretnja i poruka za SAD
Proba hidrogenske bombe koju je izvela Severna Koreja duboko je uznemirila svetsku javnost. Ovaj čin predstavlja pretnju i svojevrsnu poruku Sjedinjenim Američkim Državama, smatra vojni analitičar Aleksandar Radić.
Radić u izjavi za Radio Sputnjik objašnjava u čemu je razlika između nuklerane i termonuklearne bombe, kao i šta leži iza ovog poteza Severne Koreje.
- Kada je reč o sredstvima za masovno uništavanje, zaista nije od presudnog značaja da li pričamo o nuklearnoj ili termonuklearnoj bombi, jer to suštinski ne menja pretnju koja dolazi iz Severne Koreje. Naravno da iskorak koji je napravljen u tehnologijama velikih sila još 50ih godina i ulazak u termonuklearnu bombu koja umesto fuzije koristi fisiju, predstavlja ekonomičnije rešenje utoliko što se bolje koristi nuklearni eksploziv i sa istim količinama materijala ostvaruje se veća razorna snaga. To je omogućilo i veće domete nuklearnog naoružanja, jer je bilo jednostavnije da se na veće udaljenosti prebaci manji teret koji ima istu, pa čak i veću razornu moć - kaže Radić za Sputnjik.
On dodaje da je sama činjenica da režim iz Pjongjanga raspolaže oružjem za masovno uništavanje i sredstvima za njegovo prenošenje, poput balističkih raketa velikog dometa, dovoljno velika pretnja.
Pročitajte još:
* Svet u panici: Severna Koreja testirala hidrogensku bombu
* Kim obećao: Da nam 2016. počne uz gromoglasan odjek eksplozije
* Mislili su da preti "u prazno", kad ono - hidrogenska bomba
- Reč je o režimu koji ne želi da komunicira sa spoljašnjim svetom i to je ono što predstavlja izazov za ljudsku civilizaciju. Sve druge zemlje koje poseduju nuklearno naoružanje, čak i Izrael ili Indija i Pakistan, čiji je odnos izuzetno složen, ipak komuniciraju sa drugim državama. Kod njih se može pretpostaviti da, osim u slučaju nekog katastrofalnog ratnog scenarija, to nisu zemlje koje će tako lako posegnuti za primenom oružja za masovno uništenje. Kod Severne Koreje, međutim, sve je nepoznanica, i upravo zato bilo koje sredstvo za masovno uništenje u njihovom posedu, nuklearno, hemijsko ili biološko, predstavljaja prvorazrednu opasnost za ostatak planete - upozorava Radić.
Analitičar podseća da je, kada su Severnokorejci prvi put govorili o tome da imaju nuklearno oružje, bilo dosta rezervi, pa se ispostavilo da ga ipak imaju.
- Kada je reč o termonuklearnoj bombi, pitanje je samo da li je to pokušaj Severne Koreje da ponovo privuče pažnju na sebe i da napravi novi, javni pritisak na javno mnjenje kako bi pokazali da postoje i da moraju da budu respektovani. Međutim, ono što je zapravo krajnji cilj Severne Koreje i pretnja usmerena ka SAD, jeste da dođu do sredstava kojima bi mogli da zaprete da mogu da dejstvuju na bilo kojoj tački američke teritorije - zaključuje Radić.