Rusija obznanila: SAD i NATO pretnja nacionalnoj bezbednosti
Predsednik Rusije Vladimir Putin odobrio je Strategiju nacionalne bezbednosti za 2016. godinu, u kojoj su po prvi put SAD i NATO okarakterisani kao pretnja po nacionalnu bezbednost Rusije.
Dokument pod nazivom "O strategiji nacionalne bezbjednosti Ruske Federacije" Putin je potpisao 31. decembra 2015. godine i on zamjenjuje verziju iz 2009. godine kada je predsjednik bio Dmitrij Medvedev. U toj verziji ne pominju se ni SAD ni NATO.
- Jačanje Rusije odvija se u vreme novih pretnji po nacionalnu bezbednost, koje imaju složenu i međusobno povezanu strukturu - navodi se u dokumentu i dodaje da je Moskva uspela da istakne svoju ulogu u rešavanju globalnih problema i međunarodnih sukoba.
U dokumentu se ističe da je sprovođenje nezavisne politike i na međunarodnom i domaćem planu izazvalo kontrareagovanje Amerike i njenih saveznika, koji pokušavaju da zadrže dominaciju u globalnim pitanjima.
Te aspiracije dovešće do pojačanog političkog, ekonomskog, vojnog i informativnog pritiska na Rusiju, navodi se u dokumentu.
- SAD i EU podržale su antiustavni državni udar u Ukrajini, što je dovelo do dubokih podela u ukrajinskom društvu i do vojnog sukoba - navodi se u dokumentu.
U dokumentu se, takođe, ističe da je širenje NATO pretnja ruskoj nacionalnoj bezbednosti te da su SAD proširile svoju mrežu vojno-bioloških laboratorija u zemljama susedima Rusiji.
U dokumentu, koji predstavlja osnovu za planiranje strategije nacionalne bezbednosti različitih državnih tela, ne spominje se Sirija.
Devet najvažnijih tačaka dokumenta su:
1. Obojene revolucije
Kao najveću pretnju, ruske vlasti izdvojile su radikalne grupe koje putem nacionalističkih i ekstremističkih ideologija prete građanima zemlje i nacionalnoj bezbednosti. Takođe, u spisak su uvrštene i strane obaveštajne službe, ali i pojedine kriminalne grupe.
2. SAD
Porast broja zemalja koje poseduju nuklearno oružje povećava bezbednosni rizik, navodi se u dokumentu. Takođe, govori se i o tome da je zabeležen rast biološkog i hemijskog naoružanja.
- Mreža američke vojske specijalizovane za biološko ratovanje pojačala je prisustvo u zemljama koje okružuju Rusiju - navodi se u Strategiji, iako Rusija nezavisnom politikom nastoji da se suprotstavi Americi i njenim saveznicima kako bi održala vodeću ulogu u rešavanju svetskih problema.
3. NATO
Severnoatlantska alijansa napreduje prema granicama sa Rusijom i stvara ozbiljnu nacionalnu pretnju, navodi se u dokumentu. Proces militarizacije se aktivno odvija u zemljama koje okružuju Rusiju, a NATO nastavlja da ne poštuje principe bezbednosne stabilnosti.
Uprkos svemu, Rusija je zainteresovana da vodi fer dijaloge i održi dobre odnose sa NATO-om, SAD i EU, govori se u Strategiji. Takođe, neophodno je ojačati mehanizme kako bi se ograničilo umnožavanje oružja za masovno uništenje.
4. Problem Ukrajine
SAD i EU nastavljaju da podržavaju državni prevrat u Ukrajini koji je doveo do podele društva i izazvao vojni sukob na jugoistoku zemlje.
Jačanje desničarskih ideologija u Ukrajini doprinelo je porastu nestabilnosti u Evropi i predstavlja veliku pretnju u blizini ruske granice.
5. "Ne" nuklearnom naoružanju
Rusija je spremna da sedne za pregovarački sto, gde bi glavna tema bila suzdržavanje od proizvodnje nuklearnog naoružanja.
Rusija je spremna da smanji svoj nuklearni potencijal ukoliko bi i sve druge zemlje usvojile regulativu o smanjenju nuklearnog naoružanja, navodi se u dokumentu. Istovremeno, održavajući svoj nuklearni potencijal Rusija nastoji da spreči bilo kakve vojne sukobe, iako je spremna na vojnu intervenciju ako tako nešto bude bilo potrebno.
6. Informacioni rat
Tajne službe postale su sve aktivnije u borbi za međunarodni uticaj, ističe se u Strategiji.
Celokupan spektar političkih, finansijskih, ekonomskih i informacionih instrumenata uključen je u borbu kako bi se pojačao uticaj Rusije na međunarodnoj areni.
7. Korišćenje vojne snage
Strategija dopušta upotrebu vojske u slučajevima kada je narušena bezbednost nacionalnih interesa.
8. Pare su važna stavka
Ruska ekonomska stabilnost ugrožena je mahom zbog njene zavisnosti od prirodnih resursa, ali i zbog manjka konkurentnosti.
Uporedo, na listu pretnji uvršteni su pad u razvoju naprednih tehnologija, "ofšorizacija" ekonomije, jačanje sive ekonomije, ali i porast korupcije i kriminalnih aktivnosti, posebno u nerazvijenim delovima zemlje.
Činjenica da je Rusija zavisna od spoljašnjih ekonomskih uticaja takođe je veoma bitna, ističe se u Strategiji. Ekonomska ograničenja, svetska i regionalna kriza, kao i zloupotreba zakonodavstva imaju negativan uticaj na ekonomiju zemlje, što bi moglo da doprinese deficitu vode, minerala i bioloških resursa.
9. Šta predstoji Rusiji?
Suočavanje sa problematikom ekonomske situacije i njeno razumevanje ruska vlast je ocenila kao glavni prioritet i preduzeće neophodne mere kako bi to rešila.
Za osiguravanje ekonomske bezbednosti, Rusija bi trebalo da izbalansira budžet, spreči kapitalni odliv finansija i smanji inflaciju.
Rusija takođe namerava da unapredi odnose sa Kinom, Indijom, ali i sa zemljama Latinske Amerike i Afrike.