Ameri priznaju: Ruski vojni uspesi protiv džihadista uništili turske planove
Turska politika u Siriji je "na ivici potpune propasti" i to će proizvesti drastične posledice na odnose Ankare sa Kurdima, koji su prešli tursku "crvenu liniju", navodi se u analizi američkog portala Biznis insajder.
Turska vladajuća Stranka pravde i razvoja praktično se nalazi u ratu sa kurdskom populacijom u svojoj zemlji. Dodatno, turske snage često sprovode vazdušne napade protiv Kurda u Iraku i Siriji. Krajem oktobra, Turci su napali iz vazduha kurdske pobunjenike u Siriji zato što su prešli reku Eufrat. U Ankari su tim povodom izjavili da je prelaženje Eufrata "crvena linija".
Kurdski borci su zajedno sa sirijskim snagama potisnuli džihadiste sa strateški važne brane Tišrin, koja se nalazi na Eufratu blizu grada Alepa. Ovom operacijom nanet je snažan udarac teroristima, koji su ovu branu koristili da prebacuju borce i oružje između svog uporišta u Raki i sirijskih gradova Manbidž i Džarablus.
Pročitajte još:
* Ruski savez sa Kurdima fatalan za Erdogana?
* Davutoglu: Oborili smo Su-24 iz moralnih razloga
Međutim, džihadisti nisu jedini gubitnici, jer ovi uspesi Kurda nanose ogromnu štetu i turskim planovima - tvrde američki analitičari. Turski premijer Ahmet Davutoglu čak je pokušao da pobedu oko Tišrina pripiše arapskim vojnicima, a ne Kurdima. Primetno je, ipak, da reakcija turskih zvaničnika nije bila čvrsta kako bi se očekivalo. Stručnjaci smatraju da Ankara ipak "prihvata neizbežno" i da bi oštrije reagovanje ustvari značilo priznavanje neuspeha da se sačuva proklamovana "crvena linija".
U međuvremenu, očekuje se da će kurdski borci ponovo preći Eufrat i i da će nastaviti napredovanje ka gradu Azazu, koji su Turci koristili kao koridor. Ulazak Rusije u sukob dramatično je ograničio sposobnosti Ankare da promeni situaciju na terenu. To je glavni razlog zašto je Davutoglu pobedu kod Tišrina pokušao da pripiše Arapima, zaključuje se u ovoj analizi.