Skandali koji su potresli poslovni svet
Davno je rečeno da ko radi, taj i greši. Niko nije imun na greške, pa tako i velike kompanije često imaju brojne propuste koji nekada budu bezazleni, dok u nekim situacijama mogu rizikovati privatnost, bezbednost, pa čak i živote ljudi.
Sajt inc.com pozabavio se skandalima koji su obeležili poslovnu 2015. godinu:
Skandal u kompaniji Tošiba
Zaposleni u velikim kompanijama često su pod velikim pritiskom. U želji da ispune ambiciozne zahteve svojih rukovodilaca, u ovoj kompaniji su veštački podizali zaradu u periodu od osam godina za gotovo dve milijarde dolara. Japanska kompanija je za ovaj prestup platila kaznu od 59 miliona dolara.
Korpupcija u organizaciji FIFA
Fudbalski svet potresla je vest o institucionalnoj korupciji u organizaciji FIFA. Sprovedena su dva talasa hapšenja, u maju i decembru, a protiv organizacije je podneta tužba zbog primanja mita.
Skandal u firmi Goldman Saks
Investiciona kompanija Goldman Saks je u oktobru mesecu kažnjena sa 50 miliona dolara. Firma je dobila kaznu zbog nemarnosti, tačnije zbog toga što nije nadzirala zaposlenog koji je, navodno, otkrivao poverljive podatke o propisima u korist klijenata.
Prljavi poslovi u prodaji nafte i gasa
Više od 40 osoba iz devet različitih kompanija iz Njujorka optuženo je za korupciju u energetskom sektoru. Oni se terete da su ukrali i preprodali ulje za grejanje u vrednosti od 34 miliona dolara, dok su građani ovim postupkom oštećeni za čak 10 odsto nafte za koju su verovali da su kupili.
Hakovanje dečjih podataka
Kompanija Vtek, koja se bavi proizvodnjom igračaka, tableta i računara za decu, bila je žrtva hakovanja u kojem je ukradeno više od 6,4 miliona dečjih podataka, kao i 4,8 miliona podataka odraslih ljudi. Kompanija, čije je sedište u Hong Kongu, čuvala je lične podatke o korisnicima na osetljivim serverima. Srećom, hakeri nisu izveli napad zbog prodaje podataka, već su samo hteli da ih plasiraju u štampi, kako bi kompanija bolje poradila na sistemu bezbednosti.
Er Frans
Iako ovaj događaj nije na listi, takođe ga možemo svrstati u skandale koji su obeležili 2015. godinu. Naime, menadžeri kompanija Er Frans rešili su da podele 2.900 otkaza radnicima, u cilju umanjenja troškova. Oni su zbog ovog postupka veoma brzo zažalili, pošto su razjareni radnici napali svoje šefove cepajući im odela i sakoe. Obezbeđenje je moralo da prebacuje direktore preko ograde kako bi sačuvali živu glavu.
Ekson Mobil i klimatske promene
Advokat iz Njujorka pokrenuo je istragu protiv kompanije Ekson Mobil zbog sumnje da su namerno obmanjivali deoničare, ali i javnost o rizicima klimatskih promena. Ova kompanija je tokom 80-tih i 90-tih godina sprovodila istraživanja o globalnom zagrevanju na Arktiku. Oni su zaključili da je globalno zagrevanje stvarno, kao i da istraživanje predstavlja opasnost i po kompaniju, ali su uprkos tome pokrenuli veliku kampanju koja se bavi pitanjem globalnog zagrevanja, a sve u cilju sticanja profita.
Skandal u Folksvagenu
Stručnjaci Američkog biroa za kontrolu okoline (EPA) ustanovili su da je Folksvagen u svoje automobile na dizel ugrađivao specijalni softver, koji se aktivirao u trenutku kad bi počelo testiranje količine otrova koji iz auspuha izlaze u vazduh i pokazivao lažne vrednosti, čak i do 40 puta manje od stvarnih u realnoj vožnji. Iz kompanije su potvrdili da su namerno varali na testovima. Otkriveno je 11 miliona automobila koji su opremljeni uređajima koji su uključivali kompjuterski sistem za punu kontrolu izduvnih gasova.
Vrtoglavo podizanje cene leka
Kompanija "Turing Pharmaceuticals" otkupila je prava za 60 godina star lek Daraprim, a onda je preko noći podigla cenu tablete sa 13,50 dolara na 750 dolara. Kompanija se zbog ovog poteza našla na udaru javnosti, a direktor Martin Škreli je čak proglašen i za najomraženijeg direktora na svetu. Samo nekoliko dana pred kraj 2015. godine, kompanija kojom je upravljao Škreli podnela ja papire za proglašenje bankrota. Vrednost imovine kompanije, prema dokumentima, iznosi osam miliona evra, dok se dug procenjuje na 1,9 miliona dolara. Proglašenje bankrotstva poslednji je preokret u seriji skandala koji su počeli pre nekoliko nedelja, a za koje je odgovoran upravo Martin Škreli.
Padanje u nesvest
Sledeći događaj ne možemo svrstati u skandale, već u nezgode. Naime, jedan od direktora BMW-a doživeo je krajnje nezgodnu situaciju na sajmu automobila u Frankfurtu. Harald Kruger, novi izvršni direktor luksuznih BMW automobila, srušio se na bini dok je prezentovao najnovije modele na konferenciji za štampu. Njemu su dva muškarca pomogla da siđe sa bine, a kako su saopštili iz kompanije, on je na trenutak doživeo vrtoglavicu. Krugeru, koji je postavljen za izvršnog direktora u maju ove godine, ovo je bio prvi javni nastup na čuvenoj izložbi automobila.