Najveće internet "prevare" na koje smo naseli u 2015.
Slobodno možemo reći da je 2015. bila veoma teška godina puna različitih događanja. Zahvaljujući internetu, svedoci smo tuđih sudbina i životnih priča, kako onih zanimljivih i lepih, tako i onih teških i često veoma tragičnih. Ipak, u moru istinitih priča koje su kružile društvenim mrežama, krile su se i one lažne, na koje smo naseli svi redom. Evo koje su to.
This is my photo about two Vietnamese Hmong ethnic children taken in 2007 in Ha Giang province, it's not about Nepal pic.twitter.com/yq04TsH6CF
— Na-Son Nguyen (@nasonnguyen) May 2, 2015
1. Kada je u nedavno Nepal pogodio razarajući zemljotres, fotografija autora Na Son Ngujena u roku od samo nekoliko dana postala je najšerovanija fotka na društvenim mrežama.
Nepoznata osoba je napisala da je četvorogodišnji brat pokušao da zaštiti dvogodišnju sestru od posledica prirodne katastrofe, ali istina je drugačija - fotografija je nastala još 2007. godine u jednom izolovanom selu u Vijetnamu. Ista fotka je prethodno kružila i s objašnjenjem da su u pitanju siročad iz Burme, ali ni to nije tačno.
CCTV footage of today's earthquake from Kathmandu hotel. Posted by Amlesh Singh on Saturday, April 25, 2015
2. Istu jačinu zemljotresa na društvenim mrežama stavio je u centar priče nadzorni snimak s bazena jednog hotela u Katamanduu. Snimak koji se poput požara proširio društvenim mrežama zaista je dramatičan, ali zapravo je nastao 2010. godine tokom zemljotresa u Meksiku.
3. Pažnju na hiljade korisnika društvenih mreža privuklo je ove godine i neverovatno putovanje navodnog migranta koji je, prema priči, putovao od Senegala do Španije, beležeći svoje putovanje fotografijama na Instagramu.
Zbog neobičnih haštagova deo javnosti je posumnjao u prevaru, a pokazalo se da su bili u pravu. U pitanju je bila marketinška kampanja za jedan foto festival.
This view never, ever, ever, ever gets old.Taken Monday night at Dublin's Olympia Theatre by our very own Julian Dorio. Posted by Eagles Of Death Metal on Thursday, November 12, 2015
4. Posle stravičnog pokolja u pariskom Bataklanu, društvenim mrežama je počela da se širi fotografija koja je navodno snimljena neposredno pre napada, s pozornice na kojoj su u tom trenutku nastupali "Eagles of Death Metal".
Fotografija je podeljena sa službene Fejsbuk stranice EODM-a, ali je zapravo nastala tokom jednog ranijeg nastupa u Dablinu, a ne te tragične večeri.
To defeat extremism we must directly challenge their poisonous ideology #YouAintNoMuslimBruv https://t.co/MTtZ4XjjoS pic.twitter.com/YK9dcrMCu0
— Sadiq Khan MP (@SadiqKhan) December 6, 2015
5. Kada je nedavno muškarac u podzemnoj železnici u Londonu izbo trojicu ljudi, jedan od prolaznika je viknuo "nisi ti nikakav musliman" - i haštag je rođen.
Među brojnim fotografijama posebno se istakla ona s istim natpisom ispisanim na znaku za podzemnu, ali ispostavilo se da ona uopšte nije originalna. Natpis je, naime, nastao uz pomoć aplikacije.
6. Za kraj, tu je i famozni automobil za koga bi autori voleli da verujete kako ga je jedan razvedeni Nemac prepolovio u trenutku besa, kada su bivši supružnici svu imovinu morali da podele na pola.
Pošto je video da je na Jutjubu pregledan više od 7 miliona puta, jedna firma je priznala da je u pitanju marketinška kampanja.