Kasparov: Putin radi kao Hitler
Bivši šahovski prvak a sada uticajni ruski opozicionar Gari Kasparov oštro napada ruskog predsednika Vladimira Putina u svojoj novoj knjizi "Zašto moramo zaustaviti Putina". "Putinu trebaju ratovi", piše Kasparov i traži da Zapad demonstrira svoju snagu u odnosu prema Kremlju.
Knjiga je objavljena istovremeno na nemačkom i engleskom jeziku, uz najavu da će u tekstu autor opisati "uništenje demokratije u Rusiji i posledice po Zapad".
Kritičari u nemačkom govornom području pre svega su iznenađeni beskompromisnim rečnikom kojim Kasparov napada ruskog predsednika. Bivši šahovski prvak sveta je brzo postao jedan od vođa ruske opozicije zbog čega je morao da napusti zemlju te se skrasio u Hrvatskoj. Odande ruskog predsednika Vladimira Putina naziva "diktatorom", "agresorom" i "mafijaškim kumom".
Ogorčen na Zapad
Kasparov je ogorčenost jer je Zapad bio nemoćan i posle aneksije Krima i posle izbijanja borbi na istoku Ukrajine. "Američki predsednik samo gleda, a Evropa spava", rekao je Kasparov u intervjuu za Špigel. "Ponašanje Zapada prema Putinu ravno je političkoj i moralnoj kapitulaciji", tvrdi on.
Olimpijska propaganda
Kasparov ne izjednačava direktno Putina sa Hitlerom, čak eksplicitno kaže da to poređenje ne treba praviti. Ipak podseća da se Hitler 1936. nije predstavio kao masovni ubica koji će tri godine kasnije pokrenuti Drugi svetski rat. Ali već tada je nacistički režim progonio Jevreje, invalide, homoseksualce i političke neistomišljenike. Putin je, piše Kasparov, "preuzeo taj sistem progona" i donosi slične zakone.
Godinu 1936. Kasparov ne pominje slučajno. Tada su u Berlinu održane letnje Olimpijske igre što autor vidi kao paralelu sa zimskim Igrama u Sočiju prošle godine. "Svesno ili nesvesno, tek Putinov režim prati scenario koji je napisan 1936. u Berlinu", piše u knjizi Garija Kasparova.
Ranije su sovjetska (1980) i kineska (2008) propagandna mašina koristile Olimpijske igre da slave "dostignuća" autoritarnih država. No u Berlinu 1936. i Sočiju 2014. je, smatra Kasparov, na bini stajao "sveprisutni vođa" sa svojim "ambicijama i megalomanijom".
Soči kao „Potemkinovo selo“ imao je još jedan cilj, piše autor, naime da sakrije pripreme za jednu agresiju. Kada, kako kaže, "Putinovom lakeju" (bivšem predsedniku Ukrajine) Viktoru Janukoviču nije uspelo da potčini celu Ukrajinu, ruski predsednik je počeo sa oružanom invazijom na susednu zemlju.