Francuska ravna sirijske rafinerije
Ilja Rogačov, načelnik u ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, optužio je Francusku da bombardovanjem uništava sirijska naftna postrojenja.
Da podsetimo, procenjuje se da Islamska država švercuje naftu i do 50 miliona dolara nedeljno, uglavnom u Tursku. Za taj novac nabavljaju oružje i najamnike, preko Turske, Saudijske Arabije i još nekoliko arapskih zemalja. Takođe, naftu crpi i stanovništvo koje nema od čega da živi na teritoriji Islamske države, a teroristi su im nametnuli porez na tu delatnost. Uzimaju im deo zarade ili jednostavno po nekoliko buradi nafte.
Pariz je žešće krenuo u vazdušnu kampanju posle terorističkih napada u Parizu. Međutim, Rogačov je naveo da je Francusko vazduhoplovstvo napalo logore za obuku terorista, a da su već posle nekoliko dana prešli na naftnu industriju, trenutno pod kontrolom Islamske države.
- Francuzi su svesni da neizbežno predstoji neuspešna ofanziva sirijske armije i vraćanje naftonosnih rejona pod kontrolu vlade u Damasku. Pri tom, Francuzi ne napadaju teroristička naftna potrojenja na teritoriji Iraka - objasnio je Rogačov motive francuskog bombardovanja.
Inače, ruski piloti dobili su pravo slobodnog lova na konvoje cisterni terorista i prethodnih dana uništili oko 500 vozila, a sirijska vojska napreduje sporije i uz uvećane gubitke da ne bi uništila infrastrukturu zemlje.
Pročitajte još:
* Francuzi šalju nosač aviona ka Siriji
* Rusima stiže pomoć u odbrani "Šarla de Gola"
On je ukazao i na uzdržanu politiku Amerike prema Islamskoj državi u Iraku. Za više od godinu dana koalicija predvođena SAD nije nanela štetu naftnoj infrastrukturi Islamske države. Izveli su 8.000 bojevih letova, od kojih u 2.000 slučajeva avioni nisu ispalili nijedan projektil. Za to vreme Islamska država crpla je naftu, čak i uspostavljala nova, iako primitivna, postrojenja za preradu. Hiljade kamiona cisterni izvozili su tu naftu.
I SAD u igri
I Amerika pokušava da se domogne naftnih polja pre sirijske vojske, ali tuđim rukama. Stoga je Vašington obuzdao Tursku koja je planirala da zauzme pogranični pojas od 28 kilometara i tako udari u leđa sirijske Kurde. Naime, SAD se nadaju da će time pridobiti Kurde čiji su položaji najbliži naftnim poljima.
Rogačov je dodao da su na dvoličnost takvih dejstava Amerike ukazali i zapadni mediji i pretpostavio da je Vašington upravo zbog toga naneo makar male udare po iračkoj naftnoj industriji pod kontrolom Islamske države.
- Moguće je da ih je na to naterala i uspešna kampanja ruskog vazduhoplovstva - primetio je Rogačov.
On je izneo da je Islamska država prošle godine dobijala oko 30.000 barela nafte dnevno, aove već 40.000 do 50.000. Pri tom je ukazao da Rezolucija SB UN 2119 navodi da je šverc nafte osnovni izvor prihoda Islamske države i obavezala države članice da to spreče.