Šengen pred raspadom
Posle serije atentata u Parizu u kojima je poginulo 130 ljudi, dovedeno je u pitanje ne samo postojanje Šengenskog ugovora već i same EU.
Francuski predsednik Oland je ovih dana izjavio da "ukoliko EU ne bude mogla da zatvori svoje spoljne granice, preti joj raspad".
Zemlje EU sa Francuskom na čelu tražile su juče reviziju Šengenskog ugovora o slobodnom protoku ljudi i robe na teritoriji 26 država potpisnica. Jedna od mera koju Pariz traži jeste sistematska kontrola identiteta svih koji prelaze spoljnu granicu EU, uključujući i državljane članica Šengenskog ugovora.
Pri tom, Francuska zahteva da te kontrole budu koordinisane sa ostalim zemljama članicama koje bi u svakom trenutku trebalo da budu u toku šta se dešava na spoljnoj granici EU. Ta mera zahteva izmenu člana 7 Šengenskog ugovora.
Za sada je na granicama kontrola pasoša vrlo retka ukoliko je reč o državljanima neke od 26 članica. Novi način kontrole omogućio bi kombinovanje podataka pravosudnih i policijskih baza s podacima na graničnoj kontroli.
Ovo pojačavanje nadzora nad spoljnim granicama moći će da počne od marta iduće godine.
Uoči sastanaka evropskih ministara, francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev rekao je da žali zbog toga što nije dobio informacije od jedne evropske države o tome da je u Evropu ušao Abdelamid Abaud, koji je imao ključnu ulogu u atentatima 13. novembra u Parizu i koga je francuska policija ubila u sredu u akciji u predgrađu Sen Deni. Abaud je prošao kroz Grčku, Nemačku, Belgiju, ali nije hapšen jer nijedna policija nije imala nalog za hapšenje.
Na listi mera je i stvaranje baze podataka o putnicima, uključujući one na unutrašnjim linijama, kao i bolja kontrola posedovanja i prodaje vatrenog oružja.
Specijalni zatvori
Francuski premijer Vals je rekao da je doneta odluka o formiranju posebnih zatvorskih centara za povratnike iz Sirije i sve one koji su osumnjičeni za terorizam, što podseća na koncepciju američkog Gvantanama gde se dospeva, iako krivica nije dokazana.
Ostaje, međutim, neizvesno da li će Francuska i druge države Šengenskog ugovora moći da čekaju na primenu ovih mera do marta iduće godine. Čak i kada se to dogodi, nije izvesno da će spoljne granice EU biti "hermetički zatvorene".