Zašto Pariz nije tražio pomoć od NATO, već od EU?
Posle terorističkih napada u Parizu predsednik Francuske Fransoa Oland je izjavio da je protiv njegove zemlje izvršen "ratni čin“, ali se nije pozvao na peti član kodeksa NATO-a i nije tražio pomoć Alijanse, piše "Fiskal tajms".
Prema petom članu kodeksa NATO, napad na jednu od zemalja Alijanse u Evropi ili Severnoj Americi posmatraće se kao napad na celu Alijansu i svaka od zemalja NATO-a će pružiti pomoć napadnutoj zemlji, uključujući i vojnu.
Umesto da se pozove na ovaj član, Oland se obratio za pomoć Evropskoj uniji, pozvavši se na član 42.7 Lisabonskog sporazuma koji podrazumeva solidarnost zemalja EU u slučaju napada na jednu od njih.
Neki analitičari, piše list, smatraju da francuski predsednik namerno ne želi da se obrati NATO-u, a za to postoje tri moguća razloga.
Jedan od njih je to što Francuska, koja je obećala da će dati odlučan i dugotrajan otpor Islamskoj državi, pokušava da se približi Rusiji i njenom predsedniku Vladimiru Putinu. List podseća da je Rusija ranije bombardovala pozicije boraca u Raki, podržavajući tako francusku avijaciju.
Ako Oland ceni rusku pomoć, on će, verovatno, dva puta razmisliti pre nego što pokuša da uvuče NATO u sukob s Islamskom državom, navodi "Fiskal tajms“.
Pretpostavku o drugom razlogu izneo je profesor Džulijan Ku s američkog Univerziteta Hofstra. SAD i Francuska odavno koriste vojnu silu protiv Islamske države u Siriji i zbog toga je, s njegove tačke gledišta, besmisleno pribegavati petom članu povelje NATO-a.
Treći razlog jeste to što SAD mogu jednostavno da ne podrže novu moguću rezoluciju NATO-a o Siriji, mada je, prema mišljenju „Fiskal tajmsa“, to malo verovatno. Vašington će najverovatnije jednostavno odvratiti Francusku od traženja pomoći na osnovu petog člana, kako se sukob u Siriji ne bi tumačio kao masovan rat protiv ID.
Pročitajte još:
* Sarkozi Olandu: Sa Rusima protiv Islamske države
* Putin obećao, Putin ispunio: Za oboren avion Rusi preoravaju Raku!
List navodi reči analitičara Entonija Kordesmana koji je izjavio da SAD moraju da budu „veoma oprezne“ u onome što se tiče „formalne objave rata“. Reč je i o tumačenju ID kao neprijatelja. Ekspert smatra da SAD pokušavaju da izbegnu „potencijalni pravni košmar“.
Drugi mediji takođe su skrenuli pažnju na odsustvo želje Olanda da se obrati NATO. Britanski list "Telegraf“ nazvao je njegovu odluku "ozbiljnim udaljavanjem“ od Alijanse.
Novinar američkog kanala Si-En-Bi-Es pretpostavlja da NATO neće pomagati Francuskoj jer će prisustvo Alijanse u Siriji doneti "više štete nego koristi“.