Kineski avioni postaju "neuhvatljivi"
Grupa naučnika iz Kine napravila je materijal koji bi mogao da se nađe na oklopu budućih borbenih aviona i time ih učini još težim za detektovanje na radaru.
![](/data/images/2015-11-12/543732_kineski-lovac_f.jpg?1447337455)
Istraživači su razvili novi materijal koji odbija mikrotalase radara. Takvi materijali obično su suviše debeli da bi se koristili u pravljenju aviona, ali novi materijal je dovoljno tanak da se njime oblaže razna vojna oprema.
Današnji radari koriste nizove antena koje usmeravaju mikrotalase tako da pružaju približne informacije o veličini objekta i njegovoj udaljenosti. Uz materijale koji apsorbuju mikrotalase, signal se ne vraća do prijemnika, pa avion na skeneru može izgledati kao ptica.
- Naš apsorber je gotovo deset puta tanji od konvencionalnih - kaže Venhua Su, jedan od članova tima kineskog Huanžong univerziteta nauke i tehnologije.
![](/data/images/2013-09-28/357689_tajvanska-mornarica-vezba-2013--fonet-ap-3_kf.jpg?1447335679)
Pročitajte još:
* Kina upozorava SAD: Odgovorićemo svim merama na vaše brodove
* Ugrožen suverenitet Kine: Razarač SAD-a uplovio u kineske vode
* Američki lovci imaju slabu tačku, zaostaju za ruskim i kineskim
U njihovom radu, objavljenom u stručnom časopisu “Journal of Applied Physics”, tim opisuje da je materijal sačinjen od poluprovodljivih dioda i kondenzatora koji su utisnuti u štampanu ploču.
Taj sloj nalazi se ispod sloja bakarnih otpornika i kondenzatora debelih samo 0,04 milimetra. Sledi sloj tankog metala kojima saćastu strukturu i sloj tankog ravnog metala.
Stelt tehnologija smatra se ključnom u vojnom vazduhoplovstvu i do sada je njom dominirala Amerika. Ipak, ovo istraživanje i sve veći razvoj vojne opreme, Kinu bi uskoro mogao da stavi na lidersku poziciju.