Brisel ne istražuje prevaru
Da se u Briselu sve radi onako kako krupna industrija i finansijski centri moći nalože, potvrđuje i najnovija afera: posle skandala u SAD koje su objavile da je Folksvagen u svoja vozila ugradio lažne merače zagađenja, Evropska komisija (EK) i Evropski parlament (EP) prošle nedelje odbili su da otvore istragu o prevarama nemačkog automobilskog giganta.
Poslanici iz grupe Zelenih uzalud zvone na uzbunu i sada prete tužbama navodeći da ima dokaza da je dizel uzrok 100 hiljada smrtonosnih oboljenja i da je ovo pitanje jedno od ključnih, vezano za zdravlje građana. Zeleni su u EP prošle nedelje ostali u manjini kada je trebalo da se izglasa odluka o eventualnom pokretanju parlamentarne istrage zbog skandala sa BMV.
Poslanici dve najjače stranke u EP - Evropske narodne partije desnog centra i socijalista - ujedinjeno su ih preglasali braneći interese automobilske industrije umesto interese građana.
Da bi sve bilo još jasnije, vlade država članica EU u isto vreme odlučile su da snize prag dozvoljenog zagađenja dizel gorivom. To bi zapravo trebalo da omogući legalni ostanak na evropskim putevima onim vozilima u koje je ilegalno ugrađen lažni merač zagađenja.
Jedan od lidera Zelenih u EP, francuski poslanik Janik Žado otvoreno je optužio vlade EU da su ovu odluku u dosluhu sa automobilskom industrijom donele na pritisak Francuske, Nemačke i Velike Britanije "kako bi podržali industriju da nastavi da gazi zakon i zagađuje okolinu".
Istraga samo u SAD
Zeleni sada postavljaju pitanje kako je "lažiranje" merača zagađenja moglo da prođe kontrole kojima svi proizvodi u EU moraju da budu podvrgnuti, a da istraga bude pokrenuta samo u SAD, mada se zna da se upravo u Evropi nalazi najveći deo od 11 miliona automobila sa ugrađenim lažnim meračem zagađenja?
Do koje mere evropske vlade kao i institucije EU služe interesima krupne industrije, umesto građanima koji ih plaćaju, govori i otkriće "Fajnenšel tajmsa" da je Evropska komisija još u prošlom sazivu 2013. sve znala o falisfikovanju rezultata nemačkog automobilskog giganta. FT navodi da je u februaru 2013 tadašnji evropski komesar za životnu sredinu, Janez Potočnik, pismeno upozorio komesara za industriju Antonia Tahania da su neki motori "namešteni" kako bi prošli testove na zagađenje.
Dvolično
Istražni postupak je za sada pokrenut samo u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i Španiji, mada su one na evropskom nivou - glasale protiv istrage.