Priština odložila hrvatsko "skeniranje" Srbije u Briselu
Zbog pada kosovske vlade, hrvatski poslanici u Evropskom parlamentu (EP) moraće da sačekaju jun da bi mogli da iznesu svoje kritike na račun Srbije.
Čak trećina amandmana iz Hrvatske
Hrvatska je podnela čak trećinu amandmana na Izveštaj o napretku Srbije, ali neće moći da ih obrazloži jer je rasprava o rezoluciji, koja je trebalo da bude održana sledeće nedelje u Strazburu, ponovo odložena, drugi put zaredom. Ovog puta razlog su vanredni parlamentarni izbori na KiM.
To je i razlog zbog koga evropski poslanici, ali i javnost, neće biti u prilici da čuju hrvatski "skener" stanja u Srbiji, a ni u ovom izveštaju nisu se libili da kritikuju razne stvari.
Primedbe su manje-više su poznate javnosti, i dobrim delom se odnose na sporna pitanja koja Hrvatska ima sa Srbijom, od granice na Dunavu, preko zaštite manjina, Zakona o univerzalnoj jurisdikciji, vraćanja kulturnog blaga... Takvih, i sličnih zamerki je 84, od ukupno 325 amandmana na Nacrt izveštaja.
Iako se do sada iz EU u više navrata moglo čuti da probleme između zemalja treba rešavati bilateralno, Hrvati žele da se u rezoluciju o Srbiji postavi jasan uslov da bi to trebalo učiniti na početku pregovora Srbije i EU, što inače nije praksa.
Saradnja sa Rusijom
Hrvatski parlamentarci zabrinuti su i zbog saradnje Srbije i Rusije, zajedničkih vojnih vežbi dve zemlje, ali i zbog toga što Srbija nabavlja naoružanje iz Rusije.
Savamala, prvi put
U jednom od amandmana prvi put se pominje i Savamala, izražava zabrinutost jer godinu dana nema nikakvog pomaka u ovom slučaju.
U isto vreme izražava se zabrinutost zbog izveštaja Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" o tome da je od NATO bombardovanja broj smrtnih slučajeva u vezi s leukemijom, kao i broj novoobolelih, značajno porastao.