Konačni dogovor za Siriju je blizu
Američki i ruski vojni zvaničnici će narednih dana potpisati sporazum o sprečavanju incidenata na sirijskom nebu tokom napada na položaje ID. Sporazum bi mogao da bude potpisan i primenjen u narednim danima, rekao je neimenovani izvor Pentagona posle treće video-konferencije predstavnika ministarstava odbrane SAD i Rusije.
Rusko ministarstvo navelo je posle video-sastanka da su ruski i američki vojni predstavnici blizu postizanja dogovora.
"Približili smo stavove i dogovorili smo se o proceduri budućih aktivnosti", navodi se u saopštenju ruskog ministarstva.
Rusija od 30. septembra bombarduje položaje islamista u Siriji, dok SAD predvode međunarodnu koaliciju koja, takođe, gađa ciljeve Islamske države u Siriji, ali i u susednom Iraku.
Sve češće se u diplomatskim krugovima navodi kako bi dve supersile mogle uskoro da se sporazumeju o Siriji, ali se analitičari slažu da bi se dogovor mnogo lakše postigao ako bi se u paketu pregovaralo i o Ukrajini.
Baza u Tartusu
Rusija se oslanja na svoje staro vojno prisustvo u luci u Tartusu još od 1971. godine, kao i zahteve sirijskog režima za ruskom vojnom intervencijom, pored opravdanja borbe protiv terorizma, čiju opasnost ni Amerika ne osporava.
Sve su ovo opravdana pitanja koja se nameću u kontekstu trenutnih previranja u sirijskoj krizi i očekivanih implikacija u regionu Bliskog istoka. Sigurno je da adekvatan odgovor na njih nećemo ni dobiti, zbog različitih vizija, programa i instrumenata na ove dve strane.
I Kina se pita
Ono što je najopasnije u celom slučaju jeste da se sukob u Siriji pretvara u tvrdoglavost i međunarodnu konfrontaciju, te da bi intenziviranje američko-ruskog sukoba u Siriji moglo dovesti i do vojnog uplitanja Kine, kao strateškog i vojnog partnera Rusije, u cilju zajedničke odbrane interesa obe strane.
Što se tiče Sirije, možda je suštinsko pitanje oko kojeg se ove dve strane, američka i ruska, razilaze zapravo to da Amerika ima svoj projekat, koji ne određuje samo obrise uređenja i budućnost Sirije, nego i podelu čitavog regiona, zbog čega ulaže mnogo napora kako bi se produžila sirijska kriza sve dok ne sazre konačna forma tog projekta - novi Bliski istok uz iranske i izraelske instrumente, a njegove konture iscrtavaju na terenu, posebno u Siriji i Iraku.
Što se tiče Rusije, ova država ima definisan stav o Siriji koji se svodi na to da neće odustati od ove države u korist američkog projekta, s obzirom na to da je prethodno izgubila Irak i Libiju, niti će tražiti pomoć kako bi se pojavila na političkoj i vojnoj mapi Sirije.