Kako Rusiju proglasiti satanom
Moderno oružje nisu topovi nego propaganda. A rat Zapada protiv Rusije vodi se već decenijama. Upravo ovom temom bavila se dvodnevna Međunarodna konferencija "Rusofobija i informacioni rat protiv Rusije", održana u Moskvi.
- Problem rusofobije ne datira pola godine. To je čitav niz ideja razvijenih na Zapadu odavno. Tehnologija se usavršava skoro šest vekova, iako se bazira na spekulacijama i mitovima - smatra direktor Fonda za razvoj instituta civilnog društva Narodna diplomatija Aleksej Kočetkov.
Uzgoj mržnje
Eksperti ističu da je rusofobija ili gajenje mržnje i neprijateljstva prema Rusiji i Rusima glavni instrument destabilizacije situacije na postsovjetskom prostranstvu, a takođe oruđe informacionog rata Zapada protiv Rusije. Integracioni procesi na postsovjetskom prostranstvu i obnavljanje saradnje Rusije sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama blokiraju se rusofobskom retorikom mejnstrim zapadnih medija i političara. Otvorena satanizacija Rusije uz pomoć manipulacija u medijima i na društvenim mrežama ugrožava čitav sistem svetske bezbednosti.
- Zapad danas stvara veliki broj projekata, čiji je cilj promena nacionalnog karaktera Rusa, razvoja Rusije, destabilizacija njenih kulturnih, političkih i ekonomskih sfera - konstatovao je predsednik Sinodskog odeljenja za saradnju Crkve i društva Moskovske patrijaršije Vsevolod Čaplin.
- U većini zemalja postoji tradicija da se Rusi predstavljaju kao narod koji "živi pogrešno, odstupa od glavnog puta i da predstavlja pretnju za druge narode" - tvrdi Čaplin.
Eksperti navode da je ukrajinska kriza izazvala talas rusofobije u Evropi.
- Građani Zapada su nevoljno upali u veštački stvoren rusofobski svet. Pogledajte šta o Rusiji pišu evropski mediji, kakve emisije snimaju. To je pravi informacioni rat - kaže član Saveta Federacije Rusije Igor Morozov.
NATO, ovce i teroristi
Eli Hatem ističe da danas u Francuskoj ne vidi rusofobiju, uprkos tome što postoje mediji koji rade na antiruskoj propagandi.
- Naprotiv, ja vidim rusofiliju. To je vezano, pre svega, za poziciju Rusije u Siriji. Ljudi primećuju neke nejasnoće u borbi sa terorizmom. Više od godinu dana vazdušne snage NATO, koje mogu da prate čak kretanje ovaca u pustinji, sada ne mogu da isprate premeštanje i kretanje vojnih grupacija - rekao je Hatem.
Kampanja iz Vašingtona
Morozov tvrdi da se informativna kampanja protiv Rusije vodi iz Vašingtona i da predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti Rusije.
- To se ne sme ignorisati, toj pretnji se moramo odupreti, povećanjem ruskog uticaja na Zapadu, kroz strane medije i uz pomoć 30 miliona sunarodnika koji žive van zemlje... - dodao je on.
Deputat Državne dume iz Pravedne Rusije Aleksej Kazakov ističe da Zapad sve to radi s ciljem povećavanja svog geopolitičkog uticaja.
- Nije tajna da se u poslednjih 50 godina sve globalne promene ne događaju sa oružjem u rukama već uz pomoć informaciono-ideoloških udara. Niko ne objavljuje rat, ali se danas aktivno uništava istorija, vrši se revizija istorijskih vrednosti, a Rusiju optužuju za sve grehe, ne dopuštajući da se opravdamo. Sve se to radi s ciljem povećavanja svog geopolitičkog uticaja - kaže deputat.
Loš imidž
Eksperti navode da je ideologija Rusije bila izgubljena devedesetih godina, kada se pojavila nova informaciona realnost.
- Od tada Rusi osećaju da su suvišan narod, koji nema nikakvu šansu kao celina - smatra predsednik Instituta Nacionalne strategije Mihail Remizov.
Francuz Eli Hatem, savetnik bivšeg lidera Nacionalnog fronta Žan-Marija le Pena, tvrdi da Rusija stoji na čelu slobodnog sveta.
- Nažalost, Zapad danas učestvuje u konfliktima, u koje se ranije nije mešao. Svedoci smo razaranja suvereniteta država, čak na primeru EU, koja svoju nezavisnost daje u ruke međunarodnih organizacija. Niko nije očekivao da posle raspada Sovjetskog Saveza Rusija može da zauzme ozbiljno mesto u ovom svetu. A Rusija se vratila kao jak igrač, pojavio se Putin kao čovek koji će lupiti šakom o sto. Vašingtonske vlasti ne mogu da utiču na Rusiju. Rusija je počela da štiti svoje interese, kako u svojoj zemlji, tako i u svetskom poretku. To vidimo i na primeru situacije u Siriji - rekao je Eli Hatem.
On navodi da su situaciju u Ukrajini isprovocirale američke službe i Soroš, kako bi oslabili uticaj Rusije u regionu i u celom svetu. On smatra da se formiranje negativnog imidža Rusije ne dešava čak kroz rusofobiju već kroz hrišćanofobiju.
- Rusija je gotovo jedina zemlja, zajedno sa Grčkom, koja se može pohvaliti stabilnim sistemom religije, a to ozbiljno iritira zapadne zemlje - rekao je francuski stručnjak, koji tvrdi da danas stojimo na pragu izmene sveta i novog svetskog poretka ili svetskog besporetka.
- I mi ćemo tek videti posledice tog svetskog besporetka, koji je usmeren na uništenje identiteta države. U ovom trenutku vidimo svetske nemire, ratove na istoku, zapadu. A vremenom ćemo moći da analiziramo posledice takve politike - kaže Hatem.