Evropi preči biznis sa Rusijom od Ukrajine
"Sporazumi koje je "Gasprom" potpisao na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku dokazuju da evropske kompanije nemaju nameru da napuštaju Rusiju" piše Džudi Dempsi, analitičarka Fondacije "Karnegi Evropa".
"Gasprom“, po mišljenju analitičarke, želi da uspostavi tešnju saradnju sa profitabilnim evropskim tržištem. Osim toga, sporazumi koji su zaključeni u Vladivostoku potvrđuju odlučnost Moskve da završi priču sa Ukrajinom kao glavnom tranzitnom zemljom ruskog gasa u Evropskoj uniji, dodaje Dempsijeva.
Prema njenim rečima, tokom Istočnog ekonomskog foruma "Gasprom“ je zaključio tri posebno važna sporazuma sa njegovim evropskim partnerima. Između ostalih, potpisan je sporazum akcionara projektne kompanije „Novi evropski gasovod AG“ za izgradnju gasovoda „Severni tok-2“. U sastav akcionara će ući „Gasprom“ (51 odsto), E.ON, „Šel“, OMV, BASF-Vinteršel (po 10 odsto) i „Endži“ (9 odsto).
Drugi važni sporazum koji je zaključen u Vladivostoku odnosi se obnovu razmene akcija „Gasproma“ i „Vinteršela“, energetskog odeljenja nemačke kompanije BASF, smatra Dempsijeva. Koncern BASF je obustavio realizaciju ovog sporazuma u decembru 2014. godine zbog pripajanja Krima Rusiji i događaja na istoku Ukrajine, podsetila je ona.
Pročitajte još:
* "Evropa da uči od Rusije kako se rešava problem izbeglica"
* "U želji da uništi Rusiju, Amerika neće štedeti ni Evropu"
Treći važni sporazum postignut u Vladivostoku obezbediće učestvovanje austrijskog OMV-a u eksploataciji naftnih i gasnih polja Urengoja, dodaje analitičarka Fondacije „Karnegi Evropa“.
- Svi ti sporazumi pokazuju da velike evropske energetske kompanija žele da se vrate redovnom poslovanju u Rusiji, bez obzira na nastavak konflikta u Ukrajini i sankcije EU prema Rusiji - navodi Dempsijeva.
Rusiji je potrebna tehnologija i stabilno tržište Evrope, smatra ona.
- Evropa je suviše profitabilna za Rusiju da bi je ignorisala - zaključuje analitičarka Fondacije "Karnegi Evropa“.