Srbiji uloga tampon zone?
Francuski predsednik Fransoa Oland rekao je juče na konferenciji za štampu da rešenje izbegličke krize mora, između ostalog, da obuhvati "tranzitne zemlje" u kojima bi Evropska unija finansirala izgradnje centara za registrovanje i selekciju izbeglica. Prema Zapadnoj Evropi bi u tom slučaju put nastavili samo one izbeglice koje ispunjavaju uslove za dobijanje azila, dok bi "oni drugi" bili vraćani u zemlje porekla.
Iako nije eksplicitno pomenuo Srbiju, poput njegovog prethodnika Nikole Sarkozija, Oland je nagovestio mogućnost da Srbija, među ostalim tranzitnim zemljama, postane neka vrsta tampon zone koja bi amortizovala izbeglički talas ka Zapadnoj Evropi.
Pročitajte još:
* Junker odlučio: Evo koliko svaka zemlja mora da primi izbeglica
Oland je rekao da će Francuska imati detaljan predlog rešavanja izbegličke krize do 14. septembra, za kada je u Luksemburgu zakazan vanredan samit, ali je naglasio da se već sada zna da EU u prvo vreme treba da primi 120.000 izbeglica, od čega će 26.000 njih dobiti azil u Francuskoj. Oland je konstatovao da oko 800.000 izbeglica želi da dođe u Nemačku, dok u Francuskoj broj tražilaca azila ne raste.
Nemačkoj trebaju robovi
Liderka francuske krajnje desnice Marin Le Pen optužila je Nemačku da prima na hiljade migranata i izbeglica jer želi da smanji plate i zaposli "robove". Le Pen je takođe optužila Nemačku da želi u EU da nametne imigracionu politiku. "Nemačka ne želi samo da upravlja našom ekonomijom, već da nas prisili da prihvatimo stotine hiljada azilanata ", kazala je, ističući da Francuska nema mogućnosti niti želi da otvori vrata vrata "svetskoj bedi".
- U takvoj situaciji, Francuska neće ostaviti Nemačku da se sama suočava sa ovim izazovom, zaključio je Oland. "Ili ćemo naći solidarno evropsko rešenje ili će Šengen nestati i vratićemo se na nacionalne granice - upozorio je Oland.