Kriza besni, a Obama ćuti
Sjedinjene Države su imale i imaju upletene prste u mnogim geopolitičkim zbivanjima na Bliskom istoku, a posledice haosa i ratovanja na tom području sada su veoma dobro vidljive - stotine hiljada izbeglica koje gotovo da nemaju kuda, niko ih ne želi. Zemlje EU primiće onoliko koliko im odredi Evropska komisija.
Neverovatno bogate zemlje Persijskog zaliva odlučno kažu "ne" izbeglicama iz Sirije, ne žele da im daju vize. Oni su prisiljeni da beže u Evropu. Postavlja se takođe pitanje - zašto SAD ne primi te ljude?
Pre nekoliko meseci 14 američkih senatora pisalo je Baraku Obami da omogući dolazak i smeštaj u Ameriku za najmanje 65.000 izbeglica iz Sirije. Kritičari su ih odmah napali da formiraju "džihadistički poslanički klub", te da bi puštanje Sirijaca u njihovu zemlju dovelo do dolaska potencijalnih terorista.
Podizanje svesti
Bivši savetnik za nacionalnu bezbednost Sendi Berger, koji je tu dužnost obavljao još u vreme Bila Klintona, podsetio je da je velika medijska pažnja tokom 90-ih uspela u jednom trenutku da podigne svest o težini situacije na Balkanu, u vreme kada su besneli ratovi u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Obamina administracija je odbacila kritike kao neosnovane, ali zahtev 14 senatora ipak nije prihvatila. U ovom slučaju je dobro vidljiv nedostatak političke volje za rešavanje problema izbeglica, ili barem za pomoć, ako se uzme u obzir da je Amerika svojim uplitanjem u poslove Bliskog istoka dobrim delom odgovorna za sadašnje stanje.
Na američku javnost potresni prizori koji stižu s obala Mediterana i balkanske rute ne utiču previše. Ljudi su i dalje oprezni i ne daju podršku ideji naseljavanja izbeglica na američkom tlu.
SAD su takođe suočene s problemom miliona ilegalnih doseljenika iz Meksika i ostalih latinoameričkih država, o čemu se vode rasprave već godinama. Kako se bliže predsednički izbori, sve su popularniji kandidati s oštrim gledištima prema doseljenicima, pa se tako širom sveta mogu čuti izlivi Donalda Trampa, koji tvrdi da su "Meksikanci koji dolaze u SAD kriminalci, dileri i silovatelji".
Američka vojska već mesecima izvršava vazdušne napade na položaje Islamske države u Siriji i Iraku, što takođe deluje na izbeglički talas, a tu je i rat koji vodi režim Bašara al Asada.
Amerika donira veliku pomoć izbeglicama, tu su donacije UNHCR i Svetskom programu za hranu, ali to ne pomaže sveukupnom problemu. Prema statistikama UN, trenutno je u svetu raseljeno 60 miliona ljudi, a izbeglica je 19 miliona. Amerika svake godine dodeljuje boravište za 70.000 izbeglica iz svih delova sveta, većinom na temelju preporuka UNHCR, ali među njima je tek šačica Sirijaca.
Pročitajte još:
* "U želji da uništi Rusiju, Amerika neće štedeti ni Evropu"
* "Evropa bi da sarađuje sa Rusijom, ali nema volju da se suprotstavi Americi"
Delom je tome razlog to što postupak sticanja boravišta može potrajati dve godine.
Stejt department tvrdi da će sledeće godine povećati broj Sirijaca koje će primiti na otprilike 1.800 ljudi, što je tek simboličan broj jer trenutno je četiri miliona Sirijaca bez krova nad glavom.