Neiskusni policajci hit u Kijevu
Ukrajinske vlasti su u okviru borbe protiv korupcije uvele program koji je postao pravi hit - odred policije koji čine ljudi bez ikakvog policijskog iskustva. Kako je objavio "Sputnjik", Ukrajinci, kojima je preselo da daju mito saobraćajnoj policiji, novu meru su dočekali sa oduševljenjem.
Novi odred ukrajinske policije počeo je sa radom u julu ove godine, a u pitanju su uglavnom bivši kuvari, šoferi, ali i studenti, koji su prošli neophodne treninge pod okriljem američkih policajaca. Građani Kijeva su ubrzo počeli da se slikaju sa novim policajcima, koji veoma podsećaju na policiju u SAD i voze nove hibridne Tojitine automobile firme, koje je donirao Japan.
Ljudmila Miljevič, koja je dobila posao u novom odredu, kaže da je "ljudima preko glave da daju mito gde stignu - za privremeno parkiranje dok ostavljaju decu u vrtiću ili školi, da potplaćuju doktore u bolnicama samo da bi oni pregledali vaše dete. Niko ne želi tako da živi".
Ministarstvo unutrašnjih poslova Ukrajine planira da ovaj program implementira u još tri grada, međutim to je izuzetno mali pomak imajući u vidu da Ukrajina trenutno ima oko 170.000 policajaca.
Novi odred policije je dobio plate koje su tri puta veće (460 dolara) nego običnoj policiji, a sve u cilju da se spreči korupcija u toj službi. Novi policajci su opremljeni elektronskim uređajima i kamerama kako bi beležili svaku interakciju sa ljudima, a svi zaposleni morali su da prođu specijalnu obuku za ponašanje u različitim situacijama.
- Tek kada policija stekne uvažavani status u društvu, ona je u stanju da spreči korupciju na svakodnevnom nivou - rekla je zamenica ministra policije Ekaterina Zguladze.
Ona je svoje iskustvo u formiranju novog odreda policije stekla radeći u MUP-u u Gruziji, koji je poznat po tome što je podelio otkaze svim prethodnim policajcima i zaposlio nove kako bi rešio problem korupcije u toj službi.
Jedan od zaposlenih u novoj službi policije u Kijevu, Konstantin Drongal, kaže da je radeći u običnoj policiji bio primoran da uzima mito sa obzirom da su plate bile izuzetno niske, a ceo sistem je funkcionisao tako da niko nije imao izbora.
- Ako uhapsite dilera droge i pozove vas šef da ga pustite, vi morate to da uradite jer svi su prljavi, pa čak i vi. Nas je sada nemoguće kontrolisati, jer niko nije kompromitovan - poručuje Drongal.
Veliku popularnost novi policijski odred je dobio i zbog toga jer ima više od 400 policajki, a sagovornica "Sputnjika", gospođica Miljevič je za svega nekoliko dana privukla preko 8.000 pratilaca na društvenim mrežama.
Međutim, skeptika ima na sve strane, pogotovu što su ove mere uspele za sada samo u Kijevu, a stara policija i dalje funkcioniše. Jedan od poslanika u Vrhovnoj radi Jegor Sovoljev je ovu meru uporedio sa "pokušajem da se na kaktus pričvrsti grana sa kruškom u nadi da će da se primi".
Zguladze, međutim, smatra da je ovo svakako dobar pomak, jer pruža dobar signal da je država odlučna u tome da sprovodi sve mere koje će dovesti do uništenja korupcije u svim krugovima.
- Radi se o davanju nade našim građanima da će novim reformama država izgraditi sistem koji će da im služi i da ih štiti, a ne da ih maltretira i otima od njih pare - zaključuje zamenica ministra policije.