Ako pitate republikance, Rusija je glavni neprijatelj Amerike
Antiruska retorika republikanskih kandidata za predstojeće predsedničke izbore u SAD je destruktivna, uprkos tome što je veoma popularna kod birača.
U niskom startu trke za predsednika SAD, u taboru republikanaca je čak 10 kandidata, a sve oči su uprte u Donalda Trampa, kontraverznog milijardera, poznatog po svojoj oštroj retorici. Koliko ih god razlikovala tačka gledišta unutrašnjih pitanja, jedno imaju zajedničko, a to je da stav po pitanju Rusije mora biti mnogo žešći nego što to zauzima Obamina administracija.
Pročitajte još:
* Američki general optužuje: Rusija želi da uništi NATO
* "Da sam predsednik, bio bih prijatelj sa Putinom"
* Vašington: Rusija nije glavna pretnja za SAD
Donald Tramp, uprkos naporima konzervativaca da ga označe kao rasistu zbog izjava poput one kada je Meksikance nazivao silovateljima i ubicama, ipak drastično odmiče u predizbornoj trci ispred drugih kandidata. Ni on se nije ustručavao da govori o dodatnom zatezanju odnosa sa Rusijom, a tome svedoče i izjave uoči referenduma u Grčkoj kada je huškao predsednika Obamu da utiče na Nemačku da se aktivnije uključi u rešavanje grčke krize kako Putin ne bi "umešao svoje prste i rešio stvar".
Od onih koji još uvek mogu da pariraju Trampu su svakako Džeb Buš, Mario Rubio ali i Skot Voker. Tome je svedočila i prva televizijska debata na kojoj su učestvovali svi republikanski kandidati. Oni su u emisiji na kanalu "Foks“ iznosili svoje političke stavove, a reči je bio i o odnosima sa Rusijom, i to u daleko oštrijem maniru nego što to radi trenutna američka administracija.
Katastrofalna politika prema najvećim neprijateljima
Prema senatoru Teksasa Tedu Kruzu, Rusija predstavlja direktnog neprijatelja Amerike, dok politiku Obame naziva katastrofalnom.
- Oterali smo naše saveznike, a naši neprijatelji su postali mnogo jači - radikalni islam je u usponu, Iran se nalazi pred dobijanjem nuklearnog naoružanja, a Kina i Rusija protiv nas vode hibridni rat - istakao je Kruz.
Skot Voker, sa druge strane, ima još radikalniji stav po pitanju Rusije, smatrajući je pretnjom za ceo svet, a kao rešenje predlaže razmeštanje NATO vojske duž cele njene granice kao i dodatno naoružavanje Ukrajine. Takav stav dele još nekoliko kandidata, uključujući Bena Karsona.
Politički analitičar Jevgenija Vojko smatra da je takva vrsta retorike na račun Rusije karakteristična za republikance, ali ih je teško nazvati "konstruktivnim“, a kamoli "pohvalnim“.
Podbadanje demokrata
- Ovakve izjave su popularne kod birača, ali to ne znači da učesnici debate stvarno smatraju da je ruski faktor toliko značajan. Debata je televizijski šou, a Rusiju treba spomenuti kako bi se pridobilo biračko telo - objašnjava Vojko za Sputnjik.
Pored toga, kaže ona, priča o isporukama oružja Ukrajini je pokušaj "podbadanja“ demokrata zbog njihove pasivnosti.
- To je izjava za unutrašnju upotrebu, ne verujem da bi republikanski predsednik zaista isporučio oružje Ukrajini - zaključuje Vojko.
U televizijskoj debati učestvovalo je 10 kandidata Republičke partije, koji imaju najveću podršku birača, a to su milijarder Donald Tramp, sin i brat bivših predsednika Džeb Buš, guverner Viskonsina Skot Voker, guverner Arkanzasa Majk Hakabi, senatori Ted Kruz, Mark Rubi i Rend Pol, neurohirurg Ben Karson, gradonačelnik Nju Džersija Kris Kristi i guverner Ohaja Džon Kejsik