Strani piloti u američkim avionima
U američkim avionima koji obavljaju borbene zadatke nad Sirijom i Irakom, bombardujući položaje islamista, ne lete samo američki piloti, već i oni koji dolaze iz drugih zemalja - Velike Britanije, Španije, Izraela i Nemačke, tvrde neki mediji na Zapadu.
Tako britanski Bi-Bi-Si piše da, uprkos odluci parlamenta koji se 2013. godine izjasnio protiv učešća ove zemlje u vojnoj akciji protiv Sirije, oko 20 članova letačkog osoblja, uključujući tri pilota, učestvuje u borbenim letovima zajedničkih snaga zemalja NATO-a.
Britanski ministar odbrane Majkl Falon izjavio je da se radi o uobičajenoj razmeni vojnog osoblja i rekao da je to "standardna operativna rutina". Istovremeno, nemački portal Infoko tvrdi da su u borbenim letovima učestvovali i nemački piloti i kaže da potvrdu za to ima iz redova samih pilota vazduhoplovnog eskadrona 73 Štajnhof.
- Reč je o jednocifrenom broju pilota koji treba da steknu borbena iskustva - kaže se u tekstu i precizira da trenutno jedan kapetan Bundesvera leti u kokpitu američkog lovca F-18E superhornet, a da je ranije u misiji učestvovao i jedan nemački poručnik. Ovi piloti uklopljeni su u sistem komandovanja američke vojske i tako faktički predstavljaju deo armije SAD.
Pročitajte još:
* "Britanija će sarađivati sa SAD u borbi protiv islamista"
* Nemačkoj prete napadi islamista
Dok su u Velikoj Britaniji takvi navodi potvrđeni i izazvali javnu diskusiju, u Nemačkoj nema zvaničnih reakcija koje bi potvrdile ili demantovale ove tvrdnje. Verovatan razlog za to je što se vlada u Berlinu plaši da bi teroristi Islamske države ovakve vesti mogli da uzmu kao povod za izvođenje napada na teritoriji Nemačke.
Vili Vimer upozorava
Nemački ustav inače zabranjuje vojne akcije u stranim državama bez odobrenja parlamenta. Amerika, međutim, kako upozorava dugogodišnji poslanik Bundestaga iz redova CDU Vili Vimer, naveliko radi na tome da koristeći mehanizme NATO-a, nemačke vojnike može da koristi u borbenim dejstvima, zaobilazeći parlamentarnu proceduru tako što će ih staviti pod direktnu komandu SAD. Vimer je u svojoj knjizi "Povratak hazardera" pisao o tome da mediji prećutkuju ovu činjenicu, a zbog ovakvih tvrdnji proglašavan je za "teoretičara zavera". Sada se ispostavlja da je verovatno bio u pravu.