Milijarde uvode u Belu kuću
Sve do 70-ih godina su u SAD vladale dve partije, Republikanska i Demokratska, koje su imale stabilno biračko telo. Tu se rešavalo pitanje koja od njih će dati novog predsednika Amerike. Danas su obe partije kupljene od strane oligarha i zato slede samo jedan jedini plan - kako da zastupaju interese šačice tih milijardera ne vodeći računa kakve će to posledice imati po celu naciju.
Ovim uvodom poznati analitičar Vilijem Engdal, na portalu KOPP, kreće u "seciranje" aktuelnih prilika u SAD, na samom startu kampanje za nominaciju kandidata koji bi do jeseni iduće godine ušli u trku za Belu kuću.
Pritom autor odmah isključuje nametanje glavnih favorita od strane vodećih medija, napominjući da to njihovo isticanje imena nema veze sa istinskom podrškom birača, već je povezano samo sa novcem koji imaju Hilari Klinton iz redova demokrata i republikanac Džeb Buš. Ova dva izdanka dinastija Klinton i Buš, unapred su proglašeni za finaliste trke.
Nije ni čudo zašto svet ismeva SAD i njihove političare. Pritom, između dvoje pomenutih "vodećih" kandidata, nema ni najmanje razlike.
Put ka vrhu otvorile su im brojne zakonske izmene kojima je ukinuto ograničenje sume novca koju neko prilaže u fond njihovih predsedničkih kampanja.
Od 80-ih godina i vremena starijeg Buša i Regana, najbogatiji sloj Amerikanaca je dobijao sve veće poreske olakšice, dok je srednji stalež bio sve više opterećen dažbinama. Tako su 2010. godine najbogatijih 400 Amerikanaca (poput Bila Gejtsa, Džordža Soroša, Teda Tarnera, Vorena Bafeta ili Dejvida Rokfelera) posedovali više imovine od polovine stanovnika SAD.
Uticaj tih bogataša na politiku naglo je porastao posle usvajanja u Kongresu (1979. godine) izmena izbornog zakona. Reč je o Zakonu o federalnoj izbornoj kampanji (FECA, Federal Election Campaign Act), po kojem su sada pojedinci, udruženja ili firme mogli da daju priloge partijama i partijskim komitetima u - neograničenom iznosu, uz napomenu da su ta brdo dolara namenjena za "jačanje partije". Mali čovek, običan građanin, ovim je potpuno odgurnut u stranu, odnosno kako Engdal navodi - "Čije pare, njegova i muzika".
Posledice svega toga su sada više nego očigledne. Troškovi kampanje su enormno porasli, a prolaz mogu da očekuju samo kandidati koji dobiju velike pare od Volstrita, farmaceutske industrije, Monsanta ili lobija agrarne industrije, ali i od pojedinih milijardera. Jasno je da su zato sada u zapećku sjajni političari poput Ron Pola ili Bernija Sandersa.
Hilari je obezbeđena
Milijarderi Džordž Soroš i Alis Valton (naslednica trgovinskog giganta Walmart), već su bogato darivali komitet "Spremni za Hilari", čime su njene šanse naglo uvećane.