Njujorška groblja omiljena izletišta
U svetu mrtvih u Njujorku puca po svim šavovima, tvrdi Ričard Fišman, direktor uprave groblja države Njujork.
- Osim na malom groblju gore na Menhetnu, na čitavom ostrvu nema nijedan grob koji je slobodan.
Ista je situacija i na groblju Vašington u Bruklinu. Ovo, uglavnom rusko-jevrejsko groblje nastalo je 1856. godine kao i sva groblja u Njujorku, i ispunjeno je do poslednjeg mesta.
Već pola veka nije otvoreno novo groblje a postojećih 35 je zauzeto. Tako 60.000 pokojnika, koliko ih umre svake godine u gradu, moraju smeštaj da nađu na drugoj strani. Ko želi da bude sahranjen u Njujorku, mora da ode u Bruklin, Kvins ili Bronks, a i tamo je puno, ali se još pronalazi poneki komadić zemlje. Već godinama je širina sanduka ograničena na 66 cm, pa nekad pogrebnici pokojnika doslovce guraju u kovčeg. Njujorčani su spremni da plate i 12.000 dolara za grob koji će im biti u blizini, a porodične grobnice, zavisno od položaja, lako mogu da koštaju i milion dolara.
Najveće njujorško groblje je Grinvud, koje se nalazi u Bruklinu. Međutim, i ovde jedva da ima koje slobodno mesto. Na nadgrobnim pločama tamo stoje poznata imena poput Tifanija, ali i njujorških gangstera kao što je Bil Krvnik. Ovo groblje najčešće posećuju turisti, a ovde se svake godine održava i muzički spektakl Anđeli i akordi. Stara groblja u Americi sve češće postaju turističke destinacije i mesta gde ljudi dolaze na odmor, poput izleta u prirodu, jer je u velikim gradovima zelenilo preostalo uglavnom na grobljima.
Ormar za pepeo
Dva velika kvadrata od mermera, visoka pet metara, na Triniti groblju predstavljaju svojevrsni ormar za urne. U malim pretincima smešten je pepeo nekadašnjih stanovnika svih delova Njujorka. Ovi mali pretinci bili su im jedina prilika da ostanu na Menhetnu, ali i to je njihovu rodbinu koštalo najmanje 9.000 dolara. Pravi grob na nekom groblju ne samo da se ne može platiti, nego se ne može ni kupiti.
Vandalski napad
Grad Njujork doneo je Zakon o seoskom groblju 1847. godine, što je omogućilo izgradnju groblja izvan grada, pa je groblje Vašington nastalo na oranicama na kojima dotad nije moglo da se podiže groblje. U decembru 2010. godine čak 200 nadgrobnih spomenika uništili su ili oštetili nepoznati vandali.