Ramazan nije mesec primirja
Opasnost od daljih terorističkih napada tokom Ramazana je velika, ocenjuje austrijski ekspert za Bliski istok Karin Knajsl. "Ramazan zasigurno nije mesec primirja. Tokom islamskog posta se naglašava sopstvena snaga", podvukla je ona u izjavi bečkom dnevniku "Kronen cajtung", posle terorističkih akcija u Tunisu, Francuskoj i Kuvajtu.
Knajsl je podsetila da je u Iraku od 2005. bilo krvavih napada tokom Ramazana, uvek posle jasnih poziva hodža. Opasnost po Evropu, po njenim rečima je - velika.
- Suočeni smo, kao kod nedavnog ubistva u Francuskoj, sa neprijateljem iz sopstvenih redova. Oni nisu radikalni samo zato što su se priključili terorističkoj organizaciji, već zato što su sami napravili svoj fanatizam - objasnila je Knajsl.
S tim u vezi je ukazala da je jako teško napraviti profil zločinca, kao i kako odlučiti da li se radi o slučaju za psihijatriju ili teroristi. Knajsl je dodala da bi i Alen Rizvanović, koji je svojim džipom usmrtio tri lica i povredio 34 osobe u centru Graca, mogao biti takav "usamljeni vuk".
- Dodatni napad nožem me je uznemirio. Prošle godine, 20. septembra je Islamska država u jednom saopštenju na više jezika naredila da se izvrše napadi nožem ili kolima - ukazala je ona, podsećajući da su takvi napadi već izvršeni u Kadani, Izraelu, Francuskoj.
Prema njenom mišljenju, delo Rizvanovića treba okarakterisati kao teroristički napad.
- Ne uviđam zašto bi napadač u Gracu delovao u afektu tri nedelje posle bračne svađe - istakla je i dodala da je čudno što je policija samo sat i po posle zločina kao motiv navela - "psihozu".
Ona je upozorila da treba računati sa daljim napadima u Francuskoj, ističući da se sada oseća geografska i politička blizina Evrope Bliskom istoku. SAD se povlače, a Evropi ostaju negativne posledice, komentarisala je Knajsl i pozvala građane da budu obazriviji.
Velika Britanija saopštila je da bi militanti mogli da izvrše dodatne napade na turističke centre u Tunisu, posle atentata u kojem je jedan napadač ubio 39 ljudi u Susu. To je bio najveći teroristički napad u novijoj istoriji Tunisa. Među žrtavama je bilo 15 britanskih državljana.
Britanski ministar odbrane Majkl Felon i ministar spoljnih poslova Filip Hemond su u odvojenim tekstovima u dnevnim listovima napisali da je napad u Tunisu pojačao odlučnost Londona da se suprotstavi islamističkom ekstremizmu. Mnogi Britanci prekidaju odmore u Tunisu i vraćaju se kući.