Strujni Majdan u Jerevanu
Masovni protesti u Jermeniji sve više podsećaju na ukrajinski scenario, a sasvim je moguće da iza svega stoje Amerikanci koji krizom upravljaju iz svoje ambasade u jermenskoj prestonici Jerevanu, smatra Igor Morozov, poslanik Gornjeg doma ruskog parlamenta.
- Jermenija je sada blizu oružanom puču. To će se dogoditi ukoliko predsednik Serž Sargasjan ne nauči lekcije iz ukrajinskih događaja na Majdanu - rekao je Morozov.
Od početka nedelje hiljade ljudi izašle su na ulice protestvujući protiv povećanja cena struje, ali su se prvi skupovi završili okršajima s policijom u kojem je više desetina povređeno na obe strane. Stotine demonstranata je uhapšeno, javlja RT.
Napetosti u Jermeniji već su dobile svoje ime (po uzorku na ukrajinski "evromajdan") "Električni Jerevan", a sada je sve više evropskih država zabrinuto za događaje u toj zemlji.
Masovna hapšenja
Prema navodima policije Jermenije, dosad je uhapšeno 237 osoba, a sedmorica demonstranata i 11 policajaca je povređeno u nemirima. Svi privedeni su istog dana i pušteni da se brane sa slobode.
- I protesti u Ukrajini su počeli kao protivljenje odluci predsednika Viktora Janukoviča da suspenduje pregovore s EU, tako da se ne treba zavaravati da je ovo što se događa samo protest zbog cene truje. Ne treba izgubiti iz vida da je američka ambasada u Jerevanu jedna od najvećih u regionu. Na primer, daleko je veća od ambasade u Iraku, iako je Jermenija veoma mala zemlja - navodi ruski poslanik.
Predsedavajući Komiteta za spoljne poslove ruske Dume Konstantin Kosačov takođe smatra da događaji u Jermeniji podsećaju na "obojene revolucije", aludirajući na velike građanske proteste i padove vlada sredinom prošle decenije u Ukrajini, Gruziji i Kirgiziji.
- Zasad ovo liči na socijalne nemire, ali se ne smemo zavaravati jer su i "obojene revolucije" ovako počinjale. Jermenija nije pošteđena takvog ishoda - kaže Kosačev.
Rusija u svojoj doktrini nacionalne bezbednosti smatra "obojene revolucije" kao jednu od glavnih pretnji za svoju stabilnost, ali i za mir u svetu. U martu je Nikolaj Petrušev, predsednik Saveta za nacionalnu bezbednost i bivši šef tajne službe rekao da Rusija mora da razvije detaljan plan kako da spreči nasilno rušenje vlasti u Moskvi kroz masovne ulične proteste.
Razlog nemira
Protesti su izbili posle odluke od 17. juna da cena struje poraste između 17 i 22 odsto. Jermenska državna kompanija koja proizvodi struju ima monopol u snabdevanju, ali je i u stoprocentnom vlasništvu ruske državne kompanije Inter RAO na čijem čelu je Igor Sečin, blizak prijatelj Vladimira Putina.