Oland: Prisluškivanje neprihvatljivo, nećemo to tolerisati
Predsednik Francuske Fransoa Oland rekao je u sredu da je navodno američko špijuniranje francuskih predsednika neprihvatljivo.
- Francuska neće tolerisati poteze koje ugrožavaju njenu bezbednost i zaštitu njenih interesa - navodi se u saopštenju iz Olandovog kabineta, prenosi Rojters.
Američke vlasti su se obavezale i te obaveze moraju striktno da se poštuju, navedeno je u saopštenju, povodom obećanja SAD s kraja 2013. da neće špijunirati francuske lidere.
Oland je održao hitan sastanak sa Svetom za bezbednost Francuske povodom izveštaja Vikiliksa o tome da je SAD špijunirala tri francuska predsednika.
"Nismo prisluškivali Olanda"
U međuvremenu, Bela kuća je saopštila da Oland nije bio meta prisluškivanja.
- Mi ne ciljamo niti nećemo ciljati komunikacije predsednika Olanda - potvrdio je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Ned Prajs.
Međutim Prajs nije naveo ko je bio meta prislušivanja američke bezbednosne službe u prošlosti.
Vikiliks je otkrio, a francuska štampa prenela da su američke bezbednosne službe špijunirale Žaka Širaka, Nikolu Sarkozija i sadašnjeg predsednika Fransoa Olanda, tako što su prisluškivali njihove telefonske razgovore i presretali njihovu elektonsku (e-mail) prepisku.
Špijuniranje francuskih predsednika obavljeno je u periodu od 2006. do 2012. godine, preneo je francuski list "Liberasion".
List se poziva na dokumenta koja su vođena kao "najveća tajna" i među njima je pet izveštaja američke Nacionalne bezbednosne agencije koji su urađeni na osnovu presretnutih komunikacija.
Oland "žrtva" odmah po stupanju na dužnost
Kako prenosi AFP, NSA je špijunirala Olanda samo nekoliko dana pošto je stupio na dužnost 2012.
Vikiliks je objavio izveštaj NSA od 22. maja 2012., samo nekoliko dana pošto je Oland stupio na dužnost, da je francuski lider "odobrio održavanje tajnog sastanka u Parizu da bi razgovarali o krizi evrozone, posebno o posledicama grčkog izlaska iz evrozone", prenela je agencija AFP.
U izveštaju se takođe navodi kako je Oland posle tadašnjeg razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, ocenio da je "ona digla ruke od Grčke i nije bila voljna da popusti".
- Ovo je učinilo Olanda veoma zabrinutim za Grčku i grčki narod koji bi mogao da reaguje glasajući za ekstremističke partije - navodi se u istom obelodanjenom dokumentu Vikiliksa.
U istom dokumentu se navodi da je francuski predsednik iza leđa Merkelove zakazao sastanak u Parizu sa pripadnicima nemačkih socijaldemokrata - tadašnje glavne nemačke opozicione partije.
AFP navodi da iako tada javnost nije znala o prisluškivanju Olanda, francuski predsednik je tokom posete Vašingtona u februaru 2014. rekao da su "dva saveznika rešila svoje razlike oko američkog digitalnog prisluškivanja".
- Uzajamno poverenje je obnovljeno - izjavio je tada Oland.