Brisel spreman za bankrot Grčke!
Evropska unija je s najvišeg nivoa najoštrije dosad upozorila Grčku da se ne kocka i da hitno preda novi plan mera kako bi se do utorka postigao sporazum koji bi bio potvrđen u četvrtak na sastanku ministara finansija Evrogrupe.
Agencija Rojters je javila, pozivajući se na svoje izvore, da je prvi put održana rasprava o raznim scenarijima, prema kojima je najrealniji onaj o grčkom bankrotu. Navodni sastanak na kojem su bili predstavnici vlada Evrogrupe održan je u Bratislavi u četvrtak uveče. Tu vest zasad nije niko demantovao, što je prvi put da neko, čak i nezvanično, priznaje da se razmišlja i o toj opciji.
Sledi štampanje drahme
Ako Grčka bankrotira, posledice mogu biti izlazak iz evrozone, štampanje alternativne valute - verovatno drahme, te masovni pritisak na banke iz kojih će građani pokušati da izvade novac. Bankrotirale bi i banke, a posledice bi imale i druge države evrozone jer bi bilo jasno da Grčka onda ne vraća dug. Sve se više čini da je i to cena koju su mnoge članice EU spremne da radije plate nego da se nastavi neizvesnost.
Sad se razmatraju tri scenarija o tome šta bi se moglo dogoditi Grčkoj nakon 30. juna. Najmanje je verojatno da se postigne sporazum prema kojem bi Grčka dobila novac, a zauzvrat prihvatila reforme koje traže kreditori. Druga opcija je dalje odlaganje sadašnjeg programa pomoći koji ističe isti dan kad je Grčkoj rok i za otplatu duga Međunarodnom monetarnom fondu u iznosu od 1,6 milijardi evra. Treći scenario je prihvatanje da će Grčka postati nelikvidna.
- Nema više vremena za kockanje. Blizu smo trenutku kada će neko reći 'dosta' i odsvirati kraj - rekao je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk koji je dosad stajao po strani i nije se previše mešao u proces pregovora tri institucije i grčke vlade.
Evropa blefira
Grčka ne veruje da bi njeni evropski partneri na kraju pustili zemlju da izađe iz evrozone.
- Ne verujem da bi bilo koji oprezni evropski birokrata ili političar pošao tim putem - rekao je Janis Varufakis, grčki ministar finansija.
Situacija po Grčku je postala još alarmantnija nakon što je Međunarodni monetarni fond odlučio da napusti pregovore kreditora s Atinom uz obrazloženje da su stavovi toliko daleko da se uopšte ne približavaju, te da ovako nema smisla nastaviti razgovore.
- Mi se ne kockamo, koliko god neki to tvrdoglavo tvrdili - odgovorio je grčki ministar finansija Janis Varufakis.
Grčki bankrot sada se čini realnim do kraja meseca, a kreditori bez teških reformi neće isplatiti zadnju tranšu pomoći, veću od sedam milijardi evra, bez kojih grčka vlada neće moći otplatiti kredite, ali ni isplatiti penzije i plate u javnom sektoru.
Pročitajte još:
* Bivša vlast (u Grčkoj) pobila narod
* Cipras stavio tačku na politiku štednje i traži ratnu odštetu od Nemačke