Cipras stavio tačku na politiku štednje i traži ratnu odštetu od Nemačke
Tri dana pre ključnih pregovora sa evropskim partnerima o dugu i pomoći Grčkoj, novi grčki premijer u nedelju je u Skupštini Grčke prestavlja politički program svoje vlade, s fokusom na konkretne mere, i na kratkoročne i srednjoročne reforme.
Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je u nedelju uveče da će njegova vlada održati "sva svoja obećanja" iz predizborne kampanje, i "poštovati svoj dug" što će uspeti zahvaljujući "prelaznom planu" koji traži od evropskih partnera, a rekao je i da od Nemačke zahteva obeštećenje za Drugi svetski rat.
Među prvim merama, Cipras je najavio zakon o "ponovnom uspostavljanju" ukinute državne RTV ERT, zatvorene juna 2013. godine.
- Nepokolebljiva odluka Vlade je da poštuje svoja obećanja- iz predizborne kampanje, rekao je Cipras u programskom govoru u Skupštini Grčke, "to je pitanje časti i poštovanja".
On je uveravao i da "Grčka želi da postuje svoj dug", te je "pozvao partnere" svoje zemlje da "dođu za pregovarački sto kako bismo razgovarali o načinu da to bude održivo".
Pročitajte:
* Cipras u Briselu: Pronaći "održivo rešenje" za budućnost Grčke
* Cipras: Nećemo tražiti pomoć od Rusije
- Nema nikakvog smisla produžavati program pomoći - nametnut Grčkoj 2010. godine, jer je on "doveo do zastoja" rekao je portparol vlade Gabriel Sakelaridis.
Portparol je ponovio da je grčki predlog da se uvede "prelazni plan" do kraja juna, koji bi osigurao finansijske potrebe zemlje i dao vremena Grčkoj i njenim evropskim partnerima da postignu "konačan sporazum".
- Treba nam vremena da dođemo do dogovora stabilnog i efikasnog za svež strane, a tokom prelaznog plana imaćemo vremena da se bez ucenjivanja dogovorimo o planu reformi - objasnio je on.
Novi grčki plan u trajanju od četiri godine
Taj plan reformi, posebno fiskalnih, za suzbijanje utaje poreza i korupcije, kao i reformu državne uprave, predviđa se da bi trajao tri i po do četiri godine. Plan i prelazni plan koji uključuje hitne socijalne mere za "suprotstavljanje humanitarnoj krizi", Aleksis Cipras treba predstavlja u nedelju uveče.
Te predloge vlade, kao i predloge za upravljanje dugom, ministar finansija Janis Varufakis predstaviće na posebnom sastanku ministara finansija evrozone u Briselu u sredu, uoči samita 28 zemalja EU ka kojem će prvi put učestvovati Cipras.
Varufakis se u subotu sastao sa stručnjacima francuske banke "Lazar", koju je Grčka nedavno izabrala za savetnika za upravljanje dugom.
Grčka vlada želi nove osnove stava prema "trojci" predstavnika poverilaca (EU, ECB, MMF), uz smanjenje duga sofisticiranim finansijskim aranžmanima i uz manje budžetskih ograničenja.
Ali, većina evropskih partnera, pre svega Berlin, već je dobila grčke predloge od Aleskisa Ciprasa i Janisa Varufakisa koji su ove sedmice posetili Rim, Pariz, Brisel, Frankfurt i Berlin.
- Mislim da neće doći do opšteg obračuna, to nije ni u čijem interesu", rekao je za "Juronjus" ovog vikenda Etijen D'Kalataj, glavni ekonomista banke "Degrof" u Briselu.
Međutim, bivši predsednik Federalnih rezervi SAD (FED), Alen Grinspen koji je oduvek bio kritičar jedinstvene valute EU, izjavio je da će Grčka "na kraju napustiti evrozonu".