Evropski Zeleni traže raspravu o ruskoj crnoj listi
Poslanička grupa zelenih u Evropskom parlamentu tražila je danas raspravu o listi 89 evropskih građana kojima je Rusija zabranila ulazak u zemlju.
Evropske diplomate su dobile uvid u listu u četvrtak i na njoj se nalaze bivši i sadašnji poslanici EP i ministri koji su otvoreno kritikovali ruskog predsednika Vladimira Putina i rat u Ukrajini.
Pročitajte još:
* "Moskva propušta šansu za ublažavanje sankcija"
* Rusija: "Crna lista" recipročna mera
* Putinova crna lista "podigla" EU: Šta kažu oni koji su na njoj?
Zeleni su rekli da je ta lista "težak udarac za odnose EU i Rusije, iako ne predstavlja nikakvo iznenađenje", navodi AFP.
"Na crnoj listi se nalaze evropski političari koji se bave promovisanjem ljudskih prava, demokratije i jačanja građanskog društva u Rusiji i koji su podržali Ukrajinu. Vladimir Putin očigledno tumači svaku iskrenu kritiku njegovove autoritarne politike kao pretnju njegovoj vlasti", navele su u zajedničkom saopštenju predsednica poslaničke grupe zelenih Rebeka Harms i poslanica u EP Hajdi Hautala.
One su potvrdile da se njihova imena nalaze na toj listi i tražile su da se u Evropskom parlamentu održi rasprava o "posledicama" takve liste.
"Bilo bi pogrešno da EU odgovori sličnom crnom listom, ali postojeće sankcije određenim pojedincima su vrlo osnovane. Poslanici EP moraju utvrditi da li je i na koji način moguć dijalog sa ruskim parlamentom u ovakvim uslovima", dodale su one.
Predstavnik EU u Moskvi je u četvrtak od ruskog ministarstva spoljnjih poslova dobio kopiju liste koja nije objavljena.
- Lista sa imenima 89 građana EU poslata nam je u četvrtak. Ministarstvo spoljnjih poslova nam je dalo listu i reklo da nije za objavljivanje - izjavio je portparol delegacije EU Seren Liborijus juče ruskoj agenciji Interfaks.
A kad su zemlje EU pravile svoje crne liste?
U međuvremenu je jedini ruski poslanik koji je jedini protivnik Kremlja u ruskom parlamentu, Dmitrij Gudkov, izjavio da ruski ministar spoljnjih poslova Sergej Lavrov treba da objasni zašto je evropskim poslanicima zabranjen ulazak u Rusiju i da potvrdi njihova imena, prenosi AP.
Njegov zahtev je naišao na oštru reakciju portparolke ministarstva spoljnjih poslova Marije Zaharove.
- Da li je bio toliko aktivan kada su zemlje EU pravile svoje crne liste? I da li je pisao tako kritična, ili možda objektivna, pisma liderima članica EU sa zahtevom da prestanu da prave liste protiv ruskih građana? Možda i jeste ali, na žalost, iz nekog razloga niko ne zna za to - rekla je Zaharova za radio "Govorit Moskva".
Ona nije kazala da li će spisak biti objavljen.
Više od polovine političara na listi su iz Poljske, Švedske i tri baltičke zemlje koje su nekada bile u sastavu Sovjetskog Saveza. Na njoj se nalaze i političari iz Belgije, Velike Britanije, Bugarske, Češke Republike, Danske, Finske, Francuske, Grčke, Holandije, Rumunije i Španije.