EU bacila Kijev na milost Rusiji
Nemačka kancelarka Angela Merkel stavila je tačku na očekivanja režima u Kijevu koji je zarad nerealnog očekivanja o članstvu u EU sproveo smenu režima na Majdanu, izgubio Krim i raspalio krvavi građanski rat na jugoistoku zemlje. Merkelova je na samitu Istočnog partnerstva u letonskoj prestonici Rigi saopštila da taj program saradnje sa bivšim republikama SSSR nije instrument za proširenje EU.
- Ne treba podsticati očekivanja koja nije moguće ispuniti i mi se trudimo da to predočimo našim partnerima - poručila je Merkelova.
Istočno partnerstvo osmislile su Poljska, Švedska i baltičke države. Njim se predviđa politička asocijacija i ekonomska integracija EU i Ukrajine, Gruzije, Jermenije, Azerbejdžana, Belorusije i Moldavije. Evropa je time pokušala da šest bivših sovjetskih republika skrene sa orbite Moskve i namami ih u zagrljaj Brisela, ali ne i da ih primi u punopravno članstvo.
Pročitajte još:
* "Porošenko balansira između EU i Amerike"
* Ništa od vojne misije EU u Ukrajini!
* Sve gore između Rusije i Ukrajine: Suspendovana vojna saradnja
Izjava Merkelove došla je kao hladan tuš i za ukrajinskog predsednika Petra Porošenka koji je lane u kampanji davao narodu lažne nade i obećanja da će ih uvesti u EU do 2020.
Posle samita EU - Ukrajina prošlog meseca, član odbora Bundestaga za spoljne poslove Garnot Erler izjavio je da je Porošenko došao u Brisel sa punom kesom ideja, zahteva i očekivanja, uključujući pitanje jasnije perspektive članstva u EU, ukidanja viznog režima, formiranje mirovnih snaga koje bi bile smeštene u pobunjenom Donbasu, ali da je ponudio samo nekoliko detalja o planovima za razvoj i reformama.
"Gardijan" je uoči samita u Rigi naveo izjave briselskih zvaničnika da "ostaju verni ideji Istočnog partnerstva", ali da ne žele da se zameraju Rusiji. "Fajnenšl tajms" konstatuje da su Ukrajina Gruzija i Moldavija već potpisale sa EU sporazum, i ocenjuje da će biti problema ako obični građani ukoliko uskoro ne osete korist.
Međutim, EU je jasno stavila do znanja: "Ukrajina i Gruzija ne mogu računati na članstvo u EU, kao ni na uvođenje bezviznog režima. "Fajnenšl tajms navodi da se Unija pribojava reke ukrajinskih izbeglica.
Izmiče i Gruzija
Predsednik Gruzije Giorgi Margvelašvili pozvao je političke stranke da konsoliduju prozapadni kurs, nakon što su obnarodovani rezultati sociološkog istraživanja po kojima 31 odsto građana podržava ulazak zemlje u Evroazijsku uniju, iako su izgubili rat s Rusijom 2008. Prošle godine bilo je dva puta manje Gruzijaca koji su podržavali približavanje Moskvi.
Srušeni planovi
Britanski "Gardijan" ocenjuje da je ruska intervencija u konflikt na istoku Ukrajine prošle godine u potpunosti poremetila planove EU, a osim toga su se Belorusija i Jermenija pridružile Evroazijskoj uniji, koja je direktni konkurent EU. Azerbejdžan, čiji su energetski resursi potrebni Evropi, izgubio je interesovanje za program.