Saudijci prave svoju nuklearnu bombu?
Saudijci su u smrtnom strahu da će Iran pravljenjem atomske bombe kad-tad poremetiti ravnotežu moći u regionu i pokušati da se "dokopa" njihove nafte.
To je i razlog što se svako popuštanje prema Iranu u Rijadu gleda sa nepoverenjem i skepsom.
Imajući to u vidu ni dugo najavljivani sastanak predsednika SAD Baraka Obame sa predstavnicima šest zemalja Persijskog zaliva u Kemp Dejvidu nije uprkos svemu ispunio očekivanja američke strane. Glavni razlog je izostanak novog saudijskog vladara kralja Salmana.
Razgovori Obame sa predstavnicima najbližih saveznika na Bliskom istoku, Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta, Omana i Katara o iranskom nuklearnom sporazumu i strategiji za Siriju vođeni su na nižem nivou od očekivanog.
Smrtni neprijatelji
Prekoputa Persijskog zaliva Saudijci se graniče sa Iranom, teokratijom u kojoj živi gotovo 80 miliona šiita, smrtnih neprijatelja vehabizma, grane sunitskog islama koja je zvanična religija Saudijske Arabije.
Zbog odsustva saudijskog kralja i ostale zemlje poslale su delegacije na nivou ministara. Time je kralj Salman želeo da pošalje poruku kako je nezadovoljan američkom politikom u Persijskom zalivu, tačnije "popustljivim" odnosom prema Iranu. Ponovo se Saudijci i Izraelci nalaze na istoj strani u strahu za svoju bezbednost.
- Nećemo skrštenih ruku gledati kako Iran ima mogućnost da napravi atomsku bombu i mi ćemo se obezbediti na isti način jer se ne može jedno dopuštati Iranu, a braniti nama - rekao je princ Turki bin Faisal, bivši pef saudijske tajne službe.
Najava Obame da će se odnosi sa Iranom releksirati ukoliko odustanu od proizvodnje atomske bombe, prvo je izazvao paniku u Izraelu, a potom i Saudijskoj Arabiji. Ova pustinjska zemlja, decenijama najbliži saveznik SAD u smrtnom je strahu da će Iran skinuti sa vlasti vladarsku porodicu Al Saud, koristeći šiitsku manjinu koja broji 10 do 15 odsto stanovništva.
Jemenski ispit
U građanskom ratu u Jemenu, gde je šiitska milicija plemena Huti preuzela vlast u Sani, Saudijci prvo avionima, a sada i tenkovima pokušavaju da spasu vlast Abdrabi Mansur Hadija, predsednika Jemena. U Rijadu, naime, smatraju da je Hutijima obilato pomogla vlada u Teheranu.
Saudijska Arabija i njena vladarska dinastija decenijama uspevaju da uspešno štite poziciju, balansirajući između arapskih želja i životne važnosti da ostanu saveznici SAD. Sa jedne strane najveći svetski proizvođač nafte raspolaže nemerljivim bogatstvom, a sa druge strane to je zemlja sa vrlo malom populacijom. U Saudijskoj Arabiji živi oko 27 miliona stanovnika. Vlast se nalazi u rukama užeg kruga porodice Saud koji broji oko 2.000 članova, dok šira porodica broji čak 15.000. Taj mali broj raspolaže najvećim bogatstvom na svetu, a procene su da su članovi kraljevske porodice Saud tokom decenija eksploatacije nafte akumulirali preko 14 hiljada milijardi dolara.