Arapi otkrili kako živi kralj, i hoće da vide još!
Saudijska Arabija jedan je od ključnih američkih saveznika na Bliskom istoku, zbog čega je Vašington spreman da na oba oka zažmuri kada su u pitanju ljudskih prava, sloboda medija i sve ostale tekovine za koje su inače spremni da raruju u ostatku sveta. Kako bi izgladio nešto zategnutije odnose, američki predsednik Barak Obama susreo sa sa kraljem Abdulahom u njegovoj pustinjskoj rezidenciji. Tom susretu u četiri oka smeli su da prisustvuju samo zvanični snimatelji, bez i jednog domaćeg reportera. Međutim, manji incident izazvao je splet događaja čiji je rezultat na kraju šokirao Saudijce
Naime, kraljevi telohranitelji pokušali su da spreče američku novinarsku svitu, koja obilazi svet s Obamom, da uđe na pustinjsko imanje. Posle kraćeg koškanja s Obaminim osobljem, po naredbi kralja svita je puštena u zlatnu palatu, gde su imali oko pola minuta vremena da snime početak sastanka.
Među novinarima je bila i reporterka portala "Politiko" Keri Badof Braun, koja je kao i obično, svojim mobilnim odmah počela da fotografiše sve što joj se učinilo zanimljivim. Ona je na Tviteru objavila fotografije unutrašnjosti palate, koja je strogo skrivana od očiju javnosti, jer je cenzura u Arabiji pod apsolutnom kontrolom kralja, a informacije o državnom vrhu su krajnje kontrolisane.
Kralj Abdulah se u javnosti pojavljuje izrazito retko pa cela država neko vreme bruji o njegovom, navodno, narušenom zdravlju, mada o tome u samoj Saudijskoj Arabiji nema ko da izvesti. Zato je mnogim stanovnicima kraljevstva, koji su poslednjih godina uspeli da se domognu Interneta, kao ogroman šok izgledala unutrašnjost pustinjske palate, zaista optočena zlatom. Na fotografijama novinarke videlo se i to šta je na meniju te večeri.
Arapi su novinarku odmah zasuli porukama da im objavi još slika i informacija o kralju, a za samo nekoliko sati utrostručio se broj ljudi koji je prate na Tviteru. Neke je dodatno šokirala agencijska fotografija objavljena iz Rijada koja saudijskog kralja prikazuje sa cevčicom za disanje ispod nosa.
"Ne mogu da verujem da serija osrednjih fotografija s ajfona može da izazove toliku pažnju i iznenađenje u Tviter zajednici jedne zemlje", rekla je kasnije Keri.