Ratne igre u Mediteranu
Ruska kopnena vojska učestvovaće sa vojnicima iz Kine, Indije, Mongolije i Belorusije u nizu zajedničkih vojnih vežbi u drugoj polovini 2015, objavio je kabinet ruskog predsednika Vladimira Putina.
Saopštenje, izdato nakon Putinovog sastanka s vodećim komandantima u Sočiju, izazvaće nelagodu na Zapadu čiji su se odnosi s Rusijom drastično pogoršali zbog ukrajinske krize. Moskva želi da osnaži ekonomske veze s azijskim privrednim divovima Kinom i Indijom otkako su joj SAD i EU uveli sankcije zbog aneksije Krima prošle godine.
Ipak, vežbe ratnih mornarica u Sredozemnom moru, prve takve u istoriji, biće usresređene na održavanje mira i protivterorističke aktivnosti, stoji u saopštenju.
U vežbama bi trebalo da učestvuju i vojnici iz država članica Organizacije sporazuma o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) u kojoj je Rusija i nekoliko bivših sovjetskih republika poput Kazahstana, Jermenije i Kirgizije. Rusija ove godine planira još nekoliko vojnih vežbi svojih snaga, stoji u saopštenju kao odgovor na, smatra Moskva, agresivno i protivrusko ponašanje NATO.
Kineski predsednik Si Đinping i indijski predsjednik Pranab Mukherje bili su s Putinom na vojnoj paradi povodom 70. godišnjice savezničke pobede nad nacističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu.
U međuvremenu, prekjuče je devet ruskih i kineskih ratnih brodova viđeno kako plovi prema Sredozemlju gde će već ovih dana učestvovati u zajedničkim vežbama. Plovila su viđena nedaleko od crnomorske luke Novorosijsk pre nego su krenuli prema Mediteranu gde će imati manevre u trajanju od 11 dana. To je prva zajednička vežba dveju moćnih vojnih snaga u evropskim vodama.
Vrhovni komandant NATO kritikovao je u sredu Rusiju da neodgovorno preti nuklearnim oružjem ne bi li prisilila NATO da dva puta promisli o tome kako će reagovati na ruske poteze u Ukrajini.
Američki general Filip Bridlov, vrhovni komandant NATO za Evropu, izrazio je takođe zabrinutost zbog intenziviranja borbi u nekoliko područja u istočnoj Ukrajini uprkos tome što je proglašen prekid vatre.
Bridlov je rekao kako ponovno vidi sličan obrazac kao pre kada su proruski separatisti koristili prekide vatre da bi konsolidovali snage pre pokretanja nove ofanzive. On je, ipak, istakao da ne može reći kakve su namere "Rusa koji vode te snage".
Atomska pretnja
Ruski zvaničnici često spominju ruski nuklearni arsenal kako jačaju napetosti sa Zapadom zbog ruske aneksije Krima i podrške ukrajinskim separatistima.
- Verujem da se to govori kako bi nam se poslala poruka, u nameri da zastanemo kad donosimo odluke - rekao je general Bridlov.
NATO i Ukrajina izrazili su u zajedničkoj izjavi na sastanku zabrinutost zbog ruskih najava mogućeg budućeg razmeštanja nuklearnog oružja na Krimu.