Bašta prve dame SAD
Kao svaka žena koja je, kaže narodna izreka, stub kuće, tako i prva dama SAD Mišel Obama vodi računa šta će se spremati u kuhinji Bele kuće ne samo odabirom jelovnika i savetima, već ličnim uzgajanjem povrća u bašti koja je za ugled čak i profesionalcima.
U kuhinji Bele kuće nema mesta za sintetičko povrće, tretirano veštačkim đubrivima i pesticidima, već samo za ono koje se uzgaja na tradicionalan, prirodni način o čemu se lično brine prva dama.
Pod njenim direktnim nadzorom u bašti Bele kuće rađaju šargarepa, brokoli, spanać, rabarba, grašak, luk, mladi kukuruz, bundeve, dinje i razno ukusno zdravo povrće i voće, tvrdi pomocnik šefa Bele kuće Sem Kes, inače stari prijatelj predsedničkog para Obama, koji im je bio kuvar u Čikagu, prenosi AP.
Dok šeta sa novinarima duž leja bašte u kojoj je "sve pod konac", Kes naglašava da je sve to "zbog dece", deo ličnog angažovanja Mišel Obame da se mladi pravilno i zdravo hrane.
Mišel Obama je vrlo ponsna na svoju baštu i trudi se da postigne ciljeve koje je sebi postavila u vezi mladih Amerikanaca koji su zbog brze i nezdrave hrane, sa malo povrća uopšte, postali deblji i fizički neotporniji.
Agencija AP piše da je kuriozitet u svetu to što radi Mišel Obama. Gdegod da putuje, ona se raspituje za baštenske poslove, nastojeći da sazna tuđa iskustva i da ih primeni zarad zdrave ishrane. Brojne ambasade i razne organizacije obraćaju se Beloj kući sa pitanjima s tim u vezi, spremni da izađu u susret prvoj dami SAD.
Prema Kesovim rečima, deca iz lokalnih škola ponekad dolaze u Belu kuću na poziv Mišel Obame da joj pomognu u sadnji, okopavanju i zalivanju baštenskog povrća. Oni obično uglas govore da ne vole šargarepu niti spanačh, ali kada obiđu baštu, malo porade u njoj i vide povrće primamljivih boja i mirisa, obično uživaju u svežem povrću i u pripremljenim jelima.
"Mnogi nikada nisu videli ni kako brokoli izgleda, niti kako raste grašak", tvrdi Kes.
Prošle godine u bašti Bele kuće je proizvedeno oko 450 kilograma ukupno 55 vrsta povrća i voća, od čega je većina otišla u humanitarne svrhe i kuhinje lokalnih škola, a tek skroman deo za potrebe Bele kuće i porodice Obama.
Takođe je proizvedeno oko 60 kilograma meda, zahvaljujući košnicama i pčelama koje je pre više od dve decenije zapatio jedan stolar zaposlen u Beloj kući.
Med je svakodevno na trpezi u Beloj kući, koristi se za čajne kolačiće i za salatne prelive. Neke od teglica meda proizvedenih u Beloj kući, prva dama Amerike je poklonila lane liderima zemalja iz Grupe 20 na samitu u Pitsburgu, podseća AP.
Mnogi zaposleni u Beloj kući rado pomažu u bašti prve dame. Lično Kes i članovi njegovog štaba su početkom godine, kada je sneg zasuo Vašington, brinuli da povrće ne ozebe, pokrivajući ga plastičnim folijama. Svi su bili radosni kada je početkom marta počela berba šargarepa, rotkvica, mladog luka i drugog ranog povrća.
Kes tvrdi da uvek ima dobrovoljaca za rad u bašti Bele kuće, koja se prostire na oko 1.500 kvadratnih stopa (oko 150 kvadratnih metara).
Jedine probleme povremeno stvaraju veverice koje ponekad ukradu plodove paradajza ili načnu bundevice, kaže Kes, dodajući da uskoro stižu mladi kukuruz, grašak, artičoke, praziluk, bundeve, dinje.
"Ono što našu baštu čini posebnom je što deci omogućava da vide odakle dolazi hrana", tvrdi Kes, smatrajući da je upravo to privuklo pažnju sveta prema uglednoj bašti prve dame Amerike.