Fukušima: Zagađenje stiglo do Kanade
Naučnici sa Okeanografskog instituta Vuds Hol otkrili su u kanadskom priobalju Pacifika tragove radioaktivnosti za koje tvrde da potiču iz otpadnih voda razorene Fukušime. Firma TEPKO, koja je vodila japansku nuklearku, ispustila je posle nesreće oko 400.000 tona radioaktivne vode u okean.
Uz kanadsku obalu sada su stručnjaci pronašli cezijum 134 i 137, kazao je naučnik Ken Buseler s pomenutog instituta.
Pomor
Od posledica nuklearne katastrofe u Fukušimi do sada je umrlo 1.700 ljudi.
I Tokio na udaru
Nemački fizičar
Sebastijan Flugbajl alarmirao je svet rezultatima svojih merenja obavljenih na ulicama Tokija. U gradu koji će 2020. biti domaćin Olimpijskih igara, Nemac je otkrio radioaktivnu prašinu.
Ovo otkriće je zasnovano na uzorcima uzetim kraj obala Britanske Kolumbije još 19. februara, prenosi nemački sajt DWN.
Stručnjaci tamo pokušavaju da umire domaću javnost izjavom da navodno ne postoji akutna opasnost po ljude i prirodu, ali njihova objašnjenja nisu baš za opuštanje. "Radioaktivnost može da bude opasna. Mi ćemo morati posle ovog, u istoriji čovečanstva najvećeg slučaja zagađenja, da budno nadgledamo okean", kazao je Ken Buseler.
Naučnici očekuju da će se cezijum širiti duž cele Zapadne obale SAD, a svoje procene o opasnosti tog rasprostiranja uslovljavaju time koliko će se opasni "gosti" približiti samoj obali. U novembru prošle godine su izotopi pronađeni na udaljenosti od 161 kilometar od obale severne Kalifornije.
Odmah posle udesa japanske nuklearke, uz obalu Japana izmerena je vrednost radioaktivne vode (50 miliona bekerela po kubnom metru). Aktuelne merenja kraj kanadske obale pokazuju vrednost od 1,4 bekerela po kubnom metru vode (cezijum 134) i 5,8 bekerela (cezijum-137).