Pad malezijskog aviona u Ukrajini: Istraga ili dogovor o prikrivanju?
Holandski istraživački novinar Jist Nimoler tvrdi da istraga, koju vodi tužilaštvo njegove zemlje o uzrocima pada putničkog aviona "Malezija erlajnz" iznad Ukrajine, nije dostojna poverenja.
Nimoler, koji je autor knjige "MH-17: Dogovor o prikrivanju", rekao je ruskoj novinskoj agenciji TASS da je istraga o padu aviona trebalo da bude obavljana na višem, međunarodnom nivou. Prema njegovim rečima, Ukrajina je vršila veliki pritisak na istragu.
- Brojni faktori govore o tome. Na primer, nedavno je na internet stranici “Jutjub“ objavljen video u kojem se očevici pozivaju da pomognu u istrazi. Sve informacije pomenute u toj istrazi obezbedila je ukrajinska tajna služba. To više deluje kao propaganda. Veoma je teško proveriti takvu informaciju, ali je kancelarija holandskog tužilaštva iznosi kao apsolutnu istinu - kaže Nimoler.
Pročitajte još:
* Rojters lažno optužio proruse za obaranje malezijskog aviona?
* Nad Donjeckom srušen putnički avion sa 298 ljudi
* "SAD ima snimak pada aviona, oborili ga Ukrajinci"
* Malezijski avion oboren velikim brojem projektila, raskomadan u letu
* “Ćute o padu malezijskog aviona jer prava verzija poništava antirusku histeriju“
On ističe da postoji velika diskusija o tome ko je autor snimaka, kada i gde, te kada se pažljivije pogleda fotografije izgledaju kao da su lažne jer ima problema i sa proporcijama.
Nimoler je naglasio da je tužilaštvo saopštilo da prati razne pravce u istrazi ali je ostavio pitanje zašto se ne objave i drugi podaci, poput onih koje je dala Rusija, koje ukazuju na različit uzrok pada aviona.
Nimoler smatra da je to dovoljan razlog za spekulaciju da je sa "političke tačke gledišta sve ranije utvrđeno".
- Istraga je delimična jer je usmerena samo na jednu verziju događaja. Mora biti obustavljena i predata na viši, međunarodni nivo. Holandiji nije ni trebalo davati ovlaštenje da vodi istragu jer nema odgovarajući uticaj. Na primer, SAD poseduju obimne dokaze uključujući i satelitske snimke koji nisu objavljeni. SAD znaju mnogo više od nas u Holandiji, ali te informacije drže podalje od javnosti - tvrdi Nimoler.
On je izrazo uverenje da nova, međunarodna istraga mora biti vođena pod okriljem UN i uz učešće Rusije i SAD, te da istražioci moraju imati ovlašćenja da zahtevaju potrebne podatke.
- To možda neće rešiti sve probleme zbog umešanosti politike, ali makar će krenuti sa snažnije pozicije - zaključuje Nimoler.
"Boing 777" aviokompanije "Malezija erlajnz" srušio se 17. jula 2014. godine na istoku Ukrajine u području koje je zahvaćeno sukobima ukrajinske vojske i ruskih ustanika.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je 19. marta da su zapadni mediji ignorisali zvanične dokumentovane informacije ruskih stručnjaka koje ukazuju na činjenicu da je u momentu rušenja aviona u neposrednoj blizini bio ukrajinski vojni avion.
Konačni izveštaj o istrazi, kako se očekuje, objaviće Savet za bezbednost Holandije sredinom 2015. godine