Jeftino, jeftinije - katastrofa
Posle stravične katastrofe erbasa A320 koji je pripadao lou kost kompaniji Džermanvings, mnogi su krenuli da se pitaju koliko su sigurni avioni ovog i sličnih prevoznika i da li je moguće da se za manje od 30 evra leti po Evropi, a da se pri tom ne nosi glava u torbi?
Poslovni koncept ovih jeftinih kompanija, koje su znale da prevoze ljude i za pet i deset evra na destinacijama od po 1.000 kilometara, što jedan "normalni" avioprevoznik ili ne može da priušti ili ne želi da stavi u ponudu, sada je nesrećnom igrom slučaja postao tema za razmišljanje. Jer, dovoljno je samo da se zapita koliko se novca od te damping cene uopšte potroši za bezbednost.
Iz ugla putnika, o čemu izveštava renomirani časopis "Virtšaftsvohe", Džermanvings kao "kćerka" Lufthanze već godinama važi za ne tako pouzdanog prevoznika. Od njenog osnivanja dešavalo se niz pojedinačnih incidenata, koji se srećom nisu pretvorili u veću tragediju. Krajem 2010. godine je prilikom sletanja aviona ove kompanije na kelnsko-bonskom aerodromu, za dlaku izbegnuta katastrofa.
U pilotskoj kabini su se pojavili otrovni gasovi i miris paljevine, a jedan pilot se onesvestio. To se desilo 19. decembra 2010. godine, kada su na letu od Beča za Keln/Bon piloti osetili neprijatan miris u svojoj kabini. Samo zahvaljujući maski sa kiseonikom, drugi pilot je uspeo poslednjom snagom da prizemlji avion.
Kako je na to reagovao Džermanvings?
Slučaj je zataškan i javnost dugo nije ništa saznala o jedva izbegnutoj katastrofi. Tek dve godine kasnije je slučaj izašao na svetlo dana, nakon što je nemačka Savezna služba za istraživanje avionskih udesa postavila izveštaj na svojoj internet strani.
U jednom drugom slučaju je skoro došlo do sudara mašine Džermanvingsa sa mašinom Turkiš erlajnza.
Pročitajte još:
* Srušio se nemački avion sa 150 ljudi, nema preživelih
* Erbasova ukleta porodica: 60 nesreća, 789 mrtvih
Pojedinačni propusti ove kompanije su na mnogim mestima dokumentovani, piše portal Infokop. Otrovni gasovi u pilotskoj kabini nisu usamljeni slučajevi. Ova kompanija očigledno ima probleme i ima natprosečno staru flotu u poređenju sa evropskim prosekom.
Moto Džermanvingsa glasi: "Letovi iznenađujuće povoljno!"
Letenje je danas mnogo jeftinije nego pre 10 ili 20 godina. A lou kost kompanije su iz meseca u mesec izložene ekonomskim pritiscima, tako da ostaje sve manje novca za bezbednost.
Nemci štede na bezbednosti
U januaru ove godine je nemački magazin "Erlajnz internešnal" objavio listu 60 najsigurnijih kompanija na svetu. Na prvom mestu je Katej Pacifik ervejs iz Hongkonga, drugi su Emirates, a treća Eva er sa Tajvana. Nemačkih kompanija nema u vrhu. Razlog je što one u internacionalnim razmerama troše sve manje novca za bezbednost, konstatuje Infokop. Stručni časopis "Aero telegraf" predviđa da će se za neku godinu već svake nedelje desiti jedan totalni kolaps i pad nekog aviona. U prilog tome ide činjenica da je broj za dlaku izbegnutih katastrofa na nebu iznad Nemačke iz godine u godinu sve veći.