Ucena zbog Snoudena?
Na portalu Intercept, čiji je vlasnik i osnivač Glen Grinvald, inače bliski saradnik i prijatelj odbeglog američkog obaveštajca Edvarda Snoudena, objavljena je informacija da je vlada SAD zapretila da će u slučaju da Snoudena pozovu u Berlin, Nemcima prestati da daje informacije o najopasnijim teroristima i njihovim aktivnostima, čime bi bili ugroženi mnogi životi.
Grinvald tvrdi da je ovu informaciju dobio direktno od nemačkog vicekancelara i ministra privrede Zigmara Gabrijela.
Uhođenje kvari odnose
U dokumentu koji ima 27 strana, nemačka vlada je upozorila "da bi to nanelo veliku štetu i trajno opteretilo odnose sa SAD". Snouden je u Americi optužen za špijunažu i krađu najpoverljivijih državnih tajni. Dnevnik "Velt" je preneo i demanti SPD-a, partije kojoj je na čelu Zigmar Gabrijel, o toku razgovora Gabrijela i Grinvalda.
Iz američkih krugova ova informacija je već odbačena kao netačna, piše dnevnik "Velt" kao prvi nemački medij koji je uopšte preneo tvrdnje Snoudenovog saradnika o uceni koja je stigla sa druge strane Atlantika.
Američka strana je iste tvrdnje još ranije demantovala u američkom "Hilu".
- Odnosi naše i nemačke tajne službe već su spasli mnoge živote (na vreme su sprečeni teroristički napadi) - rekao je neimenovani predstavnik američke vlade, a saradnja će biti nastavljena i u budućnosti.
Grinvald se sa Gabrijelom sreo prošle nedelje u nemačkom gradu Homburgu, u pokrajini Sarland, na ceremoniji na kojoj je vicekancelar novinaru predao nagradu Zibenfajfer.
Na ovom skupu američki novinar je kritikovao nemačko oklevanje da Snoudenu dodele politički azil. U svom govoru Gabrijel je podvukao da bi, prema trenutno važećim zakonima, Nemačka bila obavezna da Snoudena isporuči Americi ako stupi na njeno tle.
Grinvald tvrdi da se sa Gabrijelom sastao po završetku svečanosti dodele nagrade i da mu je Nemac rekao da je američka vlada agresivno pretila Nemačkoj da će joj uskratiti neophodne obaveštajne podatke.
To bi bilo izvedeno po sledećem scenariju, opisao je Grinvald: Ako Amerikanci ostvare svoju pretnju, otvorila bi se mogućnost da stanovništvo Nemačke bude izloženo terorističkim akcijama o kojima su preko Atlantika već unapred postojale informacije.
Još u maju 2014. godine je nemačka vlada isključila mogućnost da Snouden dođe u Berlin i da izjavu pred parlamentarnom komisijom Bundestaga koja se bavi slučajem prisluškivanja od američke NSA, koje je između ostalih uključilo i kancelarku Angelu Merkel.