Srbi iz bolnice u Sirtu: Ovde je sve u redu. Niko nije otet
Sedmoro zdravstvenih radnika iz Srbije radi u libijskom gradu Sirtu, u bolnici koja je pod kontrolom vojske Islamske države, a dve zaposlene Srpkinje pobegle su u Tripoli gde su smeštene u hotelu, piše "Blic".
List navodi da je jedna od njih Gordana Ćurčićž(59), babica iz Beograda, koja pokušava da se vrati u Srbiju.
Gordanin muž Zlatko Ćurčić rekao je za "Blic" da se sa njom čuje svakog dana i da mu je prenela da je bezbedna i da je niko nije maltretrao.
Pročitajte još:
* Ambasador Srbije: Nema otetih Srba u Libiji
* Medicinski tehničar: ID bila u bolnici u Sirtu, ali niko nije otet
- Oni ne žele da povrede srpske lekare, to su im najbolji i najvredniji radnici. Ranjenika je mnogo i posla u bolnici ima preko glave, kaže Ćurčić.
Međutim, on ističe da postoje problemi u vezi sa povratkom u Srbiju iz Tripolija i da se plaši da će Gordana biti vraćena u bolnicu.
Jedan od zaposlenih Srba u bolnici u Sirtu Marko Stojanović rekao je da u bolnici trenutno radi sedmoro Srba, od kojih se jedna žena premišlja da ode u Tripoli, i to će, najverovatnije, i učiniti narednih dana. Ostalih šestoro radnika nema nameru da ode.
- Ovde je sve u redu, niko nije otet. Prekjuče je došla vojska Islamske države, ali nije bilo problema. Ljudi koji žele mogu slobodno da idu. Štaviše, vojska Islamske države je ljudima koji su krenuli iz bolnice ponudila pomoć, rekao je Stojanović.
Na pitanje koga leče u bolnici i da li su to ranjenici vojske Islamske države, Stojanović odgovara da je, pre svega, reč o ljudima.
- To su ljudi. Dokle god ne gledamo koju zastavu nose, nikakvih problema nećemo imati. Štaviše, izuzetno nas cene sve zaraćene strane zbog toga što smo ostali da im pomognemo, kaže Stojanović.
Njegova majka Jelena radi u istoj bolnici i tvrdi da tamo ne postoje nikakvi problemi, a kako kaže, oni su na takve situacije navikli.
- Svi se plašimo svega i glupo je reći da se ne plašimo uopšte. Nismo bežali ni pre desetak dana, ne bežimo ni sad, a mislim da i neće biti potrebe za tim. I ranije se dešavalo da su Islamska država i Libijci delili vlast. Malo jedni, malo drugi, a sada se ništa spektakularno nije desilo. Ovde u bolnici radim u administraciji, a moj sin, snaja i suprug su zdravstveni radnici, kaže Stojanovićeva.
Primorski grad Sirt, nekadašnje uporište pristalica libijskog lidera Moamera Gadafija, trenutno je baza samoproklamovane Islamske države, odakle džihadisti pokušavaju da prodru dublje u Libiju.
Veruje se da se u Sirtu trenutno nalazi oko 500 boraca Islamske države.