Rusija sprema monetarnu revoluciju (2): Investiraju u budućnost
Zasnivanje rublje na zlatu učinilo bi Rusiju otpornijom na napade spolja, ali ne može da se isključi ni to da bi rublja u početku kratkoročno mogla da bude još osetljivija na njih. Globalna cena zlata bi nakon uvođenja ovih promena, zbog trenutnog ekonomskog posrtanja Rusije, mogla da padne, ali bi takav korak bio dugoročno gledano - investicija Rusije u sopstvenu monetarnu budućnost.
Snaga Rusije počiva pre svega na bogatstvu u prirodnim resursima. I pored toga, sve naftne transakcije su u dolarima - odatle naziv petrodolar. Moguća prodaja ovih sirovina u ruskoj valuti zasnovanoj na zlatu, dakle, bila bi direktan napad na ovaj sistem. Istovremeno, zalihe zlata u vlasništvu Rusije bi drastično rasle, ukoliko više izvozi nego što uvozi. U tom slučaju pojavio bi se nedostatak rublje u inostranstvu, pa bi Ruska centralna banka morala da proda višak zlata.
Kad zlato govori, svet ćuti
Zbog svega, ceo svet sa podozrenjem prati nove kupovine zlata koje ovih dana vrši Ruska centralna banka. Sa zapanjenošću i zanemelošću se prati ovakav potez Rusije - jer još su stari Rimljani znali da delovanje sjaja zlatnih poluga sažmu u izreku "Kad zlato govori, svet ćuti".
Nedostatak celog sistema bi bio što bi investitori, rublje mogli da zamenjuju fizičkim zlatom i na taj način smanjuju ruske rezerve. Slično se desilo kada je 1968. godine došlo do kolapsa takozvanog "Londonskog zlatnog pula", kada je zbog krize u Americi - izazvane početkom rata u Vijetnamu i istovremeno velikog pada vrednosti britanske funte - potražnja za zlatom bila tako velika da je berza ovog metala morala da bude zatvorena na dve nedelje kako bi se izbegla njena propast.
Najvažniji trgovinski partneri Rusije takođe ne bi bili oduševljeni vezivanjem rublje za zlato. Ni za EU ne bi bilo od interesa da svoje zlatne zalihe daju za kupovinu energenata, niti bi Kina smela da se suoči sa padom vrednosti dolara i na taj način devalvira vrednost svojih ogromnih monetarnih rezervi u ovoj valuti. Kina bi, doduše, mogla da ruski gas i naftu menja u zamenu za svoje mašine i tehnologiju, ali je ovo teško zamislivo.
Prava apokalipsa se, međutim, priprema na sasvim drugom mestu. Čitave nacije i njihovi finansijski sistemi su povezani novčanim derivatima čija je ukupna vrednost preko 700 biliona dolara. Čitav svetski monetarni sistem zapravo danas stoji na ovim "papirnim nogama" i mogao bi da se sruši i sa sobom povuče svetsku ekonomiju.
Ekstremne promene kursa rublje, koje bi nastupile saopštenjem o njenom zasnivanju na zlatu, za nekoliko minuta bi mogle da dovedu do propasti tržišta novčanih derivata. Nagoveštaj događaja koji bi usledili nakon takvog scenarija videli smo početkom ove godine posle odluke švajcarske nacionalne banke da franak više ne vezuje za evro.
U svakom slučaju, zasnivanje rublje na zlatu bila bi senzacija koja bi mogla da promeni tok istorije, rezimira sajt Infokop.
Političke posledice bi, međutim, bile eksplozivne.
"Amerika ne bi mirno gledala propast svoje valute, a ni ideja prodaje prirodnih resursa u vlastitoj valuti nije nešto što je izmislio Putin".
Dugoročno gledano, Rusija bi sebi obezbedila stabilnost valute, a njen primer bi mogle da slede i druge jake ekonomije, na primer Švajcarska, Norveška ili Singapur.