Pasoška kontrola i za građane EU
Od juna će sumnjivima biti traženi na uvid pasoš ili lična karta, a Francuska čak traži vraćanje klasičnih graničnih kontrola
Zbog straha od nekontrolisanog priliva imigranata u zemlje šengenskog prostora, ministri unutrašnjih poslova EU najavili su da bi države od leta ponovo mogle da uvedu kontrolu na svojim granicama.
Tačnije, pribeći će ojačavanju kontrole južnih granica EU kako bi sprečile prolaz masi imigranata koje nadiru preko Balkana i Sredozemnog mora.
EU strahuje ne samo od ekonomske imigracije koju mafija prebacuje kopnenim i morskim putem, već i od povratka više hiljada islamskih boraca sa sirijskog i drugih ratišta, a koji imaju pasoše EU.
Međutim, Rihards Kozlovskis, ministar unutrašnjih poslova Letonije, izjavio je prošle nedelje u Briselu da će i državljani članica EU biti strože nadzirani. Od juna na graničnim prelazima biće im proveravani pasoši ili lične karte, "ako postoje naznake opasnosti". Spisak "naznaka opasnosti" biće utvrđen naknadno - rečeno je novinarima.
To će u praksi značiti da će na mađarsko-srpskoj granici biti nastavljena saradnja mađarskih i srpskih pograničnih policajaca i žandarma, dok će na makedonsko-srpskoj granici Uniju od imigranata zajednički čuvati srpski i austrijski policajci.
U internom dokumentu zasedanja ministara EU navodi se da je "na spektakularan način uvećan broj imigranata s Kosova koji prodiru na teritoriju EU".
Pročitajte još:
* Operativna grupa EU za Balkan
* Vučić: Nismo krivi za talas emigracije
* EU prima samo obrazovane imigrante
"To", dodaje se, "ima posledice po režime azila u drugim državama EU, pre svega u Nemačkoj i Austriji."
Sagovornik "Vesti" iz Ministarstva spoljnih poslova u Berlinu rekao je, uoči prošlonedeljnog sastanka u Briselu, da nije isključeno da će Nemačka postaviti na evropskom nivou pitanje ponovnog uvođenja viznog režima ukoliko se ne zaustavi talas azilanata preko Srbije.
Logori na severu Afrike?
Iz zaključaka proizilazi da će već od leta na teritoriji severne Afrike, u saradnji sa Komesarijatom UN za izbeglice, biti otvoreni "izbeglički centri" na teritoriji Nigerije, Malija, Tunisa, Maroka i možda Egipta. Ovo je italijanska ideja koju podržava Austrija, ali je Nemačka vrlo skeptična.
Marokanski mediji govore o formiranju "logora" za izbeglice. Neki analitičari smatraju da će azilanti, kada vide da mnogi dobijaju negativan dogovor, početi da zaobilaze ove "centre" i kretaće ponovo morskim putem. Samo prošle godine u EU je ilegalno ušlo 276.000 ljudi.
Za sada sve ovo još ne znači da će državljani zemalja zapadnog Balkana ponovo morati da vade vize za boravak kraći od tri meseca, ali je kritična granica veoma blizu. Ministar Kozlovskis diplomatski je objasnio novinarima da će prvo "u potpunosti biti iskorišćene postojeće mogućnosti za nadzor šengenskih granica".
Posle januarskih atentata, Francuska se zalaže za promenu šengenskog ugovora i uvođenje obaveznih klasičnih pograničnih kontrola. Ostale države EU ne pokazuju za sada veliko oduševljenje za ovu ideju. Razlog je između ostalog i štednja: većina država zna da bi uvođenje procedura klasične granične kontrole bilo veoma skupo i tražilo bi mobilizaciju velikog broja ljudi i veliku infrastrukturu.
Francuska će tim teže dobiti podršku što se za ovu ideju ne zalažu ni Evropska komisija, ni Evropski parlament.