Špijuniranje bilo nelegalno
Masovni internet nadzor koji je sprovodio britanski vladin štab za komunikacije (GCHQ), špijunska služba ekvivalent američkoj Nacionalnoj obaveštajnoj agenciji (NSA), bio je nelegalan, presudio je britanski Tribunal za istragu i kontrolu vlasti.
Ovaj tajni sud koji se bavi pitanjima nacionalne bezbednosti Britanije navodi da su podaci do kojih su dolazili NSA i GCHQ kršili ljudska prava građana.
U presudi se navodi da je nadzor nelegalno sprovođen najmanje sedam godina od kontroverznog programa Prizma 2007, pa sve do 2014. godine. Tajni sud je u Britaniji formiran 2000. godine sa zadatkom da se bavi kontrolom i pritužbama na rad bilo koje britanske tajne službe, vojne ili civilne.
Upravo je na kršenje ljudskih prava i međunarodnih standarda i upozoravao uzbunjivač Edvard Snouden kada je odlučio da razotkrije seriju tajnih programa dve najmoćnije tajne službe.
U presudi se navodi da je vlada "upravljanjem, skladištenjem, presretanjem, i razmenom privatnih podataka građana u Britaniji suprotan članu 8. i 10. Evropske konvencije za ljudska prava".
Ova presuda u Britaniji otvara ogroman prostor građanima i kompanijama u Britaniji da slučaj iznesu pred Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.