Petrič strepi od Bošnjaka
Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH), Volfgang Petrič, ističe da se situacije u Austriji i Francuskoj, u vezi radikalnih islamista, ne mogu porediti, ali izražava zabrinutost zbog bosanskih muslimana.
On je u izjavi bečkom dnevniku "Kurir" rekao da je zabrinut zbog stanja među bosanskim muslimanima u Austriji.
Maloletnice u džihadu
Dve maloletnice uhapšene su u pokrajinama Salcburg i Gornja Austrija zbog pokušaja da se priključe terorističkoj organizaciji. Devojke (od 16 i 17 godina) su se nudile kao supruge borcima Islamske države.
- Postoje naznake da je uticaj Saudijske Arabije učvršćen. Potencijal za problematični razvoj je prisutan - kazao je s tim u vezi.
Kada je reč o poređenju Austrije i Francuske, on je naglasio da je situacija u Francuskoj, zbog posledica kolonijalizma u severnoj Africi, sasvim drugačija.
Petrič, koji je kao ambasador Austrije pri OECD-u živeo do kraja 2013. u Parizu, objasnio je da postoji geto u tom gradu, gde muslimani žive na marginama društva.
- Tu se razvio kriminalni, radikalni potencijal. Vlasti to nisu uspele da stave pod kontrolu, a i integracija je nedovoljna - ocenio je on.
Petrič je apelovao na muslimane da se integrišu u Austriji i sebe vide kao austrijske muslimane, dodajući da to važi pre svega za drugu i treću generaciju.
Poredivši stanje u Francuskoj i Austriji, list "Kurir" podseća da je više od 1.100 Francuza otišlo u džihad, u redove Islamske države, a da se oko 500 trenutno nalazi u ratnom području Sirije i Iraka, dok je iz Austrije tamo otišlo između 150 i 180, a više od 60 se već vratilo u zemlju. U Francuskoj je broj povratnika daleko veći.
Najbrojniji Turci
Kada je reč o organizovanosti muslimana u Austriji, suniti turskog porekla predstavljaju najveću grupu, ispred bosanskih muslimana. Vernici su organizovani oko džamija-udruženja, među kojima je i Udruženje bošnjačkih islamskih udruženja sa 41 džamijom. Oko pet odsto je organizovano oko islamskih udruženja, od kojih neka slede politički islam i u vezi su sa radikalnim organizacijama.- Te grupe zloupotrebljavaju austrijsku demokratiju i otvoreno društvo, kako bi preko svojih struktura udruženja prenosili i širili političke sadržaje iz inostranstva i represivnu teologiju, koje nemaju veze sa pravim islamom. To je politička vera koja u sekularnoj državi nema šta da traži - smatra Birol Kilič, predsednik Turske kulturne zajednice u Austriji.