Fidel Kastro pola veka pobeđuje CIA
Više od pola veka traju pokušaji vlade Sjedinjenih Država da na sve moguće i nemoguće načine svrgne i likvidira kubanskog lidera Fidela Kastra. Otrovne cigarete i eksploziv u školjkama samo su neki od neuspelih metoda kojima je pribegavala CIA.
Možda se Barak Obama vodio principom "ako ne možeš da ga pobediš, pridruži mu se", kada je juče objavio ublažavanje sankcija Kubi i otvaranje američke ambasade u Havani.
Međutim, skorašnji podaci pokazali su da CIA ne samo da nije prestala sa pokušajem destabilizacije Kube, već i dalje vredno radi na uvođenju svojih pravila, promociji demokratije i amerikanizaciji Kube.
Objava Bele kuće o ublažavanju sankcija došla je svega par sati nakon oslobađanja američkog državljanina Alana Grosa iz kubanskog zatvora, u kojem je proveo 5 godina. Gros je uhapšen zbog ilegalnog šverca komunikacione tehnologije.
Hip Hop zavera
Naime, SAD su tajno kreirale jednostavnu društvenu mrežu pod nazivom "Zun Zuneo", koja je za cilj imala da regrutuje potencijalne aktiviste koji bi kritikovali Fidela po američkim instrukcijama. Drugi cilj bio je infiltriranje u kubansku omladinu, i promocija hip-hop muzike čiji stihovi govore protiv kubanskog lidera.
Ovi programi su za cilj imali razaranje kubanskog društvenog uređenja navodnim "spontanim građanskim protestima."
"Hip hop zavera" otkrivena je nakon što su kubanske vlasti otkrile da najveći muzički festival finansira američka vlada. Program je ukinut, a izvođači pohapšeni.
Sumnja se da je nedavno oslobođeni Gros radio kao špijun CIA, koji je za cilj imao sprovođenje upravo ovih mera koje bi ugrozile Kastrov režim.
Plan je bio sledeći: uspostavljanje nezavisne internet mreže, pod paravanom da će je koristiti mala jevrejska zajednica na Kubi.
Nakon toga, preko te mreže usađivati društvu ideje protiv vlade i Kastra, sve dok se ne razvije pogodno tle za "demokratske građanske proteste."
Ovaj plan bio je sprovođen pod maskom "USAID", humanitarne ogranizacije koja se zalaže za demokratiju i humanitarni rad.
Ipak, ništa ni od toga. Gros je uhapšen i osuđen na zatvorsku kaznu, a dokument o pritvaranju potpisao je predsednik Raul Kastro lično, koji je tu funkciju preuzeo nakon povlačenja svog brata.
Ovo su samo neki od novijih pokušaja rušenja svega što Fidel Kastro predstavlja, a koji traju neprestano od 1959. godine. Svaki američki predsednik, od Kenedija do Obame, izlazio je kao poraženi iz duela sa, izgleda neuništivim Fidelom.
Pokušjai atentata na razne načine
Pokušaji su bili raznoliki, od kreativnih do neinteligentnih. Primera radi, CIA je planirala da Kastra ubije tokom ronjenja, podmetanjem eksplozivne naprave u školjke. To se ispostavilo kao nemoguća misija.
Ubrizgavanje smrtonosne supstance u Fidelove omiljene cigarete takođe je bila jedna od mnogobrojnih ideja koje su se izjalovile.
Ipak, ne pozdravljaju svi Amerikanci ovu poluvekovnu inicijativu vlade i CIA. Postoje sve veći broj onih koji kritikuju besomučne pokušaje vlade da sruše kubanski režim.
Brojni članovi Kongresa usprotivili su se ovim akcijama, a ove pokušaje nazvali "neopreznim" "glupavim" i "maksimalno neodgovornim."
Čak je i senator Patrik Lihi kritikovao rad "USAID-a", izjavivši da ova organizacija nikada nije obavestila Kongres o svojim aktivnostima, kao i da nije sebi smela da dozvoli da bude povezana sa nečim tako "nesposobnim i neopreznim."
- Plan je jednostavno bio glup - kratak i oštar bio je senator Lihi.