Utorak 21. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
7
Četvrtak 04.12.2014.
05:45
N. Jokić - Vesti A

Južni tok živ ili mrtav?

Da li je gasovodni projekat Južni tok živ ili mrtav, pitaju se evropski mediji posle izjave Maroša Šefčovića, evropskog komesara za energiju, da će pregovori sa Rusijom biti ipak nastavljeni 9. decembra i to posle izjave ruskog predsednika Vladimira Putina koji je objavio napuštanje projekta.

Širi optimizam: Maroš Šefčović
 

Primetno je da u poplavi komentara i analiza u svetskim medijima, uključujući i ruske i srpske, niko izričito ne govori o onome što svi znaju: da se SAD suprotstavljaju Južnom toku još od 2007. godine kad je potpisan prvi osnivački ugovor između tada dva polu-državna preduzeća - italijanskog Enija i ruskog Gasproma, kako bi se sprečila energetska, a to znači i bezbednosna zavisnost EU od Rusije. 

Dva odgovora

Šta ako je Južni tok stvarno "mrtav"? Brisel za sada ima dva politički podobna odgovora koje SAD podržavaju. Prvi je TAP - gasovod iz Kaspijskog mora koji bi stizao linijom: Azerbejdžan - Gruzija - Turska - Bugarska - Grčka - Albanija - Jadransko more - južna Italija. Drugi je izgradnja platforme za tečni prirodni gas na hrvatskom ostrvu Krk gde bi praznili tankere koji bi gas dovozili iz Katara, Alžira i eventualno iz SAD. Odatle bi gas bio transportovan u Mađarsku i ostatak Balkana.

Smrt Južnog toka italijanski mediji najavljuju još od pada "Putinovog prijatelja", Silvija Berluskonija.


Blokada tog gasovoda je strateški cilj američke administracije. To eksplicitno potvrđuju i depeše objavljene na sajtu Vikiliks, koje je američka ambasada u Rimu slala u Vašington od 2007. godine, optužujući Berluskonija da deluje protiv ključnih američkih interesa u Evropi u koje se ubraja i nezavisnost Kosova (o čemu je naš list pisao u serijalu "Gasni rat Rusije i SAD", od 3. do 7. novembra 2014. godine).


Evropski mediji juče su uglavnom prenosili komentare da je Putin odustao od Južnog toka jer je ovaj projekat od osnivanja 2007. godine, pa do danas poskupeo za 1,2 milijarde evra. Južni tok transport je mešovito preduzeće ruskog Gasproma (50 odsto), italijanskog Enija (20 odsto), francuskog EDF-a (15 odsto) i nemačkog BASF-a (15 odsto).


Rok da se prikupe fondovi ističe do prvog tromesečja iduće godine. Rusi nisu uspeli da nagovore Kineze da investiraju, dok su Italijani smanjili svoje učešće za više od 600 miliona evra. Uz to, Eni će iskoristiti sigurnosnu klauzulu iz ugovora koja mu daje pravo da proda svoje akcije Gaspromu ukoliko Južni tok bude doveden u pitanje. Poznavaoci kažu da je vlada u Rimu odahnula, jer se tako otarasila američkog pritiska.


Uz to, ekonomska situacija u Rusiji nije dobra - Moskva je i zvanično pre neki dan priznala da je u recesiji odnosno da nema privrednog rasta, a godišnji prihodi Gasproma pali su za petinu početkom ove godine.


Predstavnici za štampu u Evropskoj komisiji nastavili su juče novinarima da ponavljaju da "kao bilo koji drugi projekat i Južni tok mora da bude u skladu sa evropskim zakonima", što znači sa tzv. Trećim evropskim energetskim paketom koji propisuje da onaj ko eksploatiše gas, ne može da bude i vlasnik distribucije tog gasa. Ruski izvori u Briselu međutim tvrde da je EK odugovlačila s pregovorima i da je na kraju Rusima bilo nemoguće da zakažu sastanak u Briselu.
 

Zavisnost

Za sada ostaje otvoreno pitanje kako je moguće da su lideri EU dozvolili da dođu u zavisnost od ruskog gasa u kakvoj se sada nalaze? Zašto na vreme nisu razvijali različite vrste energetskih izvora i sproveli strategiju što većeg broja snabdevača kao što su Azerbejdžan i severna Afrika? Malo je verovatno da će iko ikada u EU o tome sprovesti istragu.


 

POVEZANE VESTI

Četvrtak 04.12.2014. 06:55
Klasican autogol EU. Polako ali sigurno EU shvata da nemoze da uslovljava RUSIJU. Energenti kojima raspolaze Rusija a EU nedostaju ocajnicki, daju pravo Rusiji da se ponasa kao velika sila koju niko nemoze da ucjenjuje niti da je nekakvim sankcijama pokusava dovesti u ekonomsku i politicki krizu. Budale iz EU radi USA ce da placaju mnogo skuplji gas i da zavise od Turske koja ce do mile volje moci da ucjenjuje EU. Politikom EU prema Rusiji mudraci iz EU su postigli da polako ali sigurno dolazi vrijeme skupih i nedopstupnih energenata za EU. Ha ha ha kakva komedija koju su preredile mudre Briselske glave ha ha ha.
Četvrtak 04.12.2014. 10:47
Svim rusofilima srdačan pozdrav uz pesmu: Proš'o rok za Južni tok
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online