Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 02.11.2014.
20:31
jutarnji.hr A

Umesto kusura daju špriceve?!

Prodaja i konzumiranje heroina toliko su se proširili u osiromašenom Mjanmaru da u nekim delovima zemlje trgovci umesto sitniša vraćaju igle, piše Global post.

Građanski rat, izolacija i vojna diktatura pretvorili su nekadašnju Burmu u jednu od najsiromašnijih zemalja sveta, pa se stanovništvo okrenulo proizvodnji opijuma s takvim uspehom da je Mjanmar postao drugi najveći proizvođač (Avganistan je prvi) tog glavnog sastojka heroina.

Prodaja i konzumiranje heroina mnogo su se proširili u osiromašenom Mjanmaru: U nekim selima, svaka kuća ima jednog zavisnika
 


Veliki deo Mjanmara, pogotovo planinske predele na severu, kontrolišu razne gerilske i paravojne grupe. Duž kinesko-mjanmarske granice, gde je heroin lako dostupan, a broj narkomana poprima šokantne razmere, trgovci u prodavnicama počeli su da vraćaju igle umesto sitniša.

Mjanmarska valuta kjat toliko je uništena inflacijom da svi radije koriste papirnate cigarete, slatkiše ili igle umesto sitniša u vidu hrpe bezvrednih novčanica.


Na severu Mjanmara heroin je svima dostupan. Nudi se i na zelenim pijacama, odmah pored voća i povrća. Doza košta jedan dolar.


Ulice i polja zasejani su odbačenim iglama, a u internet-kafićima vise natpisi koji upozoravaju goste da ne smeju da se drogiraju dok sede za kompjuterom.


Lokalna udruženja procenjuju da je 80 posto mladih u saveznoj državi Kačin zavisno od opasne droge.
"Tu gde mi živimo policija retko zalazi, pa ljudi sami donose i provode zakone", kaže Ešter, osnivačica udruženja za borbu protiv narkomanije Kačinu.


"U mnogim selima svaka kuća ima bar jednog zavisnika. Svi smo doživeli lične tragedije. Moj muž i sin takođe su se navukli na heroin i prodali sve što su mogli, čak i džakove sa zalihama pirinča", kaže ona.


Narkomani koji žele da se izleče mogu da dobiju pomoć samo u logorima koje vode razne crkve. Logori su duboko u džungli, a zavisnike leče tako što ih prvo zaključaju u kaveze dok ne prežive apstinencijalnu krizu. Ako ih ne bace u kavez, zavisnici pobegnu i traže novu dozu, kaže bivši narkoman Džejms Nev.


"Ceo svet je zamagljen. Boli te čak i dodir povetarca na koži. Sve ćeš uraditi za drogu", opisuje Nev svoje iskustvo s apsitinentskom krizom i izlečenje u jednom takvom kampu.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online