Šta će biti sa kraljicom?
Uoči referenduma (18. septembar) na kome Škoti treba da kažu da li će i dalje da ostanu u Ujedinjenom Kraljevstvu nastavlja se mrtva trka između dva tabora - unionista i secesionista. Unionisti, prema poslednjoj anketi, vode sa četiri procenta prednosti, ali to je na ivici statističke greške budući da i dalje postoji veliki broj neopredeljenih među Škotlanđanima.
U međuvremenu, suveren britanske unije, kraljica Elizabeta Druga, zvanično objavljuje da Bakingemska palata ne želi da utiče na tok referenduma i pored toga što je u pitanju i sam status dosadašnje britanske monarhije ukoliko Škotlanđani odluče da u istoriju pošalju 300 godina zajedničkog života s Engleskom.
Razoružani EngleziVlada Dejvida Kamerona u Vestminsteru vodi žestoku kampanju za očuvanje unije. Odlazak Škotske značio bi ujedno i ozbiljno slabljenje dosadašnje vojne i političke moći Britanije u svetu. Glavno uporište britanskog sistema atomskog odvraćanja smešteno je u nuklearnim podmornicama, u škotskoj bazi Klajd. |
Kraljevska kuća je čvrsto vezana za Škotsku. Palata Balmoral u regionu Aberdina, u Škotskoj je najpoznatija kraljevska palata na Ostrvu, još iz vremena kraljice Viktorije.
Kraljica Elizabeta Druga svake godine provodi bar jednu sedmicu u palati Holilud u Edinburgu - zvaničnoj rezidenciji britanskog monarha u Škotskoj.
Vođa secesionista i Škotske nacionalne partije (SNP) Aleks Salmond izjavio je da u potpunosti poštuje ovu tradicionalnu vezu monarhije sa Škotskom. Navodi da bi, po njegovom mišljenju, kraljica bila "hepi" (srećna) ako bi bila i suveren nezavisne Škotske.
Mnogi secesionisti, međutim, ne dele ovo mišljenje i traže referendum na kome bi škotski narod odlučio da li da u tom slučaju kraljica bude i suveren nezavisne Škotske.
Deo separatističkog bloka, naročito levo orijentisani radikalni secesionisti, traže da se Škotska oslobodi monarhije i postane republika.
I MMF pretiMeđunarodni monetarni fond je zaključio: "Odluka Škotske da izađe iz sastava Velike Britanije može izazvati kratkoročne negativne reakcije na tržištima zbog neizvesnosti oko buduće ekonomske politike Škotske."
|
Ankete pokazuju da je trenutno 54 odsto Škota za to da se sačuva monarhističko uređenje, dok je u Engleskoj taj odnos 77 prema 17 u korist monarhije. Prema ponudi škotskih secesionista, u slučaju otcepljenja, kraljica bi vršila dužnosti slične onima koje trenutno ima kao suveren u zajednici (komonvelt) sa Australijom i Novim Zelandom.